Wysuń menu główne / MAIN MENU «•» wysuń / schowaj MENU
uStronie INDEX
Strona zgodna z najnowszą normą XHTML 1.1.: uStronie :. Spis artykułów / CONTENT
forum | chat | księga gości
INDEX Biblia Artykuły Hebrajski

Kłopoty z PROSTATĄ

[Zobacz też inny artykuł w uStroniu o prostacie]
prostata

CZY masz kłopoty z prostatą? Jeżeli jesteś mężczyzną po czterdziestce, to całkiem możliwe, iż zaczęła ci ich przysparzać. Ocenia się, że w Ameryce Północnej ponad połowa mężczyzn w wieku powyżej 60 lat ma powiększony gruczoł krokowy, czyli prostatę, oraz że będzie na to cierpieć jakieś 95 procent tych, którzy dożyją osiemdziesiątki. Ale czym właściwie jest ten gruczoł? Gdzie się znajduje i jaką rolę spełnia?

Prostata wygląda jak odwrócona piramidka, a leży w dolnej części brzucha, poniżej pęcherza moczowego. Występuje tylko u mężczyzn, ale typem tkanki przypomina kobiecy sutek. U noworodka jest niewiele większa od migdała. Jednakże w okresie dojrzewania rozrasta się i osiąga rozmiary kasztana jadalnego.

W dobrze umięśnionej torebce znajduje się 30 do 50 pęcherzyków gruczołowych. Wydzielają one płyn, bez którego mężczyzna prawie na pewno byłby bezpłodny. Wewnątrz są pofałdowane, dzięki czemu mogą się powiększać i magazynować powstającą wydzielinę. W okresie pokwitania zaczynają wytwarzać codziennie niewielkie jej ilości i jeśli nie dochodzi do stosunków płciowych, zazwyczaj zostaje wydalona z moczem.

Nie wszystkie funkcje gruczołu krokowego są znane, niemniej wydaje się, że przede wszystkim dostarcza on wspomnianego płynu, który zaopatruje miliony plemników w substancje odżywcze oraz stanowi środowisko umożliwiające im poruszanie się. Prostata ma zatem ogromne znaczenie dla płodności mężczyzny. Kiedy mu jednak przybędzie lat, może też mieć z nią kłopoty. Jakie są tego oznaki i co zrobić, gdy się pojawią?

Oznaki niebezpieczeństwa

Przez prostatę przebiega cewka moczowa, przewód odprowadzający mocz - i w tym cały szkopuł. Jeżeli w owych pęcherzykach pojawi się infekcja lub stan zapalny albo jeśli zostaną podrażnione bądź nabrzmieją od nadmiaru wydzieliny, to mogą uciskać cewkę i utrudniać oddawanie moczu. Te same skutki ma powiększanie się całego gruczołu.

Wprawdzie przyczyny mogą być różne, ale wczesne objawy są bardzo podobne i na ogół nie zwraca się na nie większej uwagi. Być może raz lub dwa razy w ciągu nocy trzeba chodzić do ubikacji, choć przedtem nie było to konieczne. Z czasem to przymusowe wstawanie jest coraz częstsze. Pomimo odczuwania silnego parcia na mocz, płynie on słabym i nierównomiernym strumieniem. Nawet zaraz po wyjściu z łazienki pęcherz wydaje się pełny. Prostata daje już o sobie znać w bolesny, irytujący i niekiedy krępujący sposób. Kiedy mężczyźni i ich żony będą rozumieć, dlaczego tak się dzieje, łatwiej z tym sobie poradzą.

Kłopoty z prostatą

Omówmy pokrótce kilka czynników, powodujących kłopoty z prostatą.

Zapalenie gruczołu krokowego: Może być wywołane przez zakażenie albo przez na gromadzenie się nadmiaru wydzieliny. W pierwszym wypadku sprawcami bywają bakterie, na przykład pochodzące z ogniska infekcyjnego w innej części ciała, albo zarazki choroby wenerycznej w rodzaju rzeżączki. Kiedy gruczoł krokowy osiągnie już normalne rozmiary, zakażenia takie zdarzają się w każdej grupie wiekowej.

Trudniejszy do wyjaśnienia jest drugi rodzaj zapalenia gruczołu krokowego. Niektórzy lekarze doszukują się jego źródeł w życiu seksualnym i w snuciu erotycznych myśli. Doktor Stanley Brosman z Wydziału Medycyny Uniwersytetu Kalifornijskiego podaje dwie możliwe przyczyny: „nieregularność życia seksualnego” oraz „niezdolność prostaty do opróżniania się podczas wytrysku nasienia”. Dlaczego jednak gruczoł się nie opróżnia, pozostaje tajemnicą.

Przerost prostaty: Rzecz osobliwa, że gdy mężczyzna się starzeje, prostata może zacząć się powiększać. Pomimo wielu badań nad tym zjawiskiem, lekarze wciąż nie potrafią go wytłumaczyć. Niektórzy przypisują je zaburzeniom hormonalnym. Rozrastanie się gruczołu krokowego nie zawsze ma przykre następstwa. Jednakże im więcej jest mężczyzn w podeszłym wieku, tym liczniejsze są przypadki przerostu prostaty, utrudniającego oddawanie moczu.

Rak: Jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych jest u mężczyzn rak prostaty. Niestety, rzadko udaje się go wykryć w początkowym stadium rozwoju. Zazwyczaj rośnie wolno i zanim okaże się śmiertelny, większość chorych umiera na coś innego. Dla wczesnego rozpoznania konieczne jest regularne poddawanie się corocznej kontroli lekarskiej, obejmującej badanie przez odbytnicę. Palcem osłoniętym gumową rękawiczką lekarz może namacać powierzchnię gruczołu i sprawdzić, czy nie ma tam jakichś twardych guzków, które mogłyby oznaczać raka. W razie stwierdzenia jakichkolwiek wypukłości przeprowadza się dalsze badania, między innymi biopsję, aby ustalić, czy nie pojawiły się komórki rakowe.

Leczenie

Tak jak niemało jest przyczyn kłopotów z prostatą, tak też istnieje kilka metod leczenia:

Podawanie leków: Zapalenie gruczołu krokowego spowodowane infekcją przeważnie leczy się antybiotykami. Lekarz może również zalecić wstrzymywanie się od pewnych pokarmów. Doktor Harvey Gordon pisze: „Uważam, że spożywanie alkoholu i ostrych potraw faktycznie potęguje nieprzyjemne objawy zapalenia tylnego odcinka cewki moczowej. Poza tym podejrzewam, że podobne następstwa ma picie kawy”.

Zabieg chirurgiczny: Ucisk na cewkę moczową może ustąpić po wycięciu części gruczołu krokowego. Zabieg wykonuje się różnymi sposobami. Jeżeli nie zostaną przy tym uszkodzone nerwy, leżące za prostatą, mężczyzna nie utraci potencji płciowej. Może jednak stać się bezpłodny. Dlaczego? Podczas operacji można naruszyć mięsień zwieracz, zamykający szyję pęcherza. W rezultacie nasienie będzie się teraz przemieszczać tam, gdzie opór jest najmniejszy - do pęcherza, skąd zostanie wydalone razem z moczem.

Leczenie raka: Nowotwór można zwalczać różnymi metodami, zależnie od stadium rozwoju. Żadna nie okazała się najlepsza, a wśród wchodzących w rachubę warto wymienić hormonoterapię, napromieniowanie oraz chirurgię tradycyjną lub laserową. Leczenie operacyjne polega na usunięciu gruczołu i prawie zawsze prowadzi do impotencji.

Dieta: Co ciekawe, z przeprowadzonych badań wynika, że prostata jest miejscem największej koncentracji cynku w organizmie. Kiedy pokarm zawiera za mało tego pierwiastka śladowego, w gruczole krokowym zaczyna go ubywać, co zdaniem niektórych badaczy jest przyczyną rozmaitych kłopotów z prostatą. Wielu mężczyzn utrzymuje, że zwiększenie ilości spożywanego cynku przyniosło im ulgę.
Omawiając tę metodę leczenia nowojorski urolog dr Monroe Greenberger udziela następującej zdrowej rady: „Kiedy mężczyzna osiąga wiek, w którym najprawdopodobniej będzie mieć kłopoty z prostatą, koniecznie musi się odpowiednio odżywiać (…) Badania nad tym, jakie znaczenie ma dla prostaty cynk, witaminy i sposób odżywiania się, jeszcze trwają, a dane statystyczne nie są jednoznaczne, niemniej dowody na tyle mnie przekonują, iż wysłuchuję ich z zaciekawieniem i uwagą. Myślę, że drudzy powinni zrobić to samo. Kto jednak troszczy się o własne zdrowie, niech nigdy nie polega wyłącznie na diecie, witaminach i związkach mineralnych, tylko niech regularnie odwiedza swojego lekarza” (What Every Man Should Know About His Prostate [Co każdy mężczyzna powinien wiedzieć o swojej prostacie]).

Biblijne mierniki moralne — ochroną

Wydaje się też, że to, czy prostata jest zdrowa, wiąże się z przestrzeganiem wysokich mierników moralnych, podanych w Biblii. Wszyscy mężczyźni postąpią słusznie, jeśli wezmą pod uwagę zwłaszcza dwie zasady:

Wierność wobec żony: List do Hebrajczyków 13:4 napomina: „Małżeństwo niech będzie w poszanowaniu u wszystkich, a łoże małżeńskie nieskalane”. Rozwiązłość może się źle skończyć, na przykład kłopotami z prostatą, ponieważ zakażenie gruczołu krokowego bywa następstwem choroby wenerycznej.

Czuwanie nad swymi myślami: W Ewangelii według Mateusza 5:28 Jezus Chrystus oświadcza: „Ale ja wam mówię, że każdy, kto wpatruje się w kobietę, aż się do niej zapali namiętnością, już dopuścił się z nią cudzołóstwa w sercu”. Dzięki uwzględnianiu tych słów Jezusa można mieć mniej kłopotów z prostatą. Jak to rozumieć? Kiedy mężczyznę ogarnia namiętność, gruczoł krokowy przygotowuje się do stosunku płciowego. Doktor Brosman pisze, że jeśli częstemu podniecaniu się nie towarzyszy ejakulacja, to w pęcherzykach nasiennych i w samym gruczole krokowym nagromadza się wydzielina, wskutek czego może on zacząć przysparzać kłopotów.

Dzisiaj wielu mężczyzn szuka podniet seksualnych przez czytanie wydawnictw pornograficznych, rozbudzających żądze zmysłowe, a także przez oglądanie niemoralnych filmów lub programów telewizyjnych. O ileż lepiej kierować się radą apostoła Pawła: „Rozpusta i wszelka nieczystość albo chciwość niech nawet nie będą wspominane między wami, jak się należy u świętych” (Efezjan 5:3; zob. też Filipian 4:8).

Prostata jest jeszcze jednym cudownym dziełem naszego Stwórcy. Bez niej wydawanie potomstwa przypuszczalnie w ogóle nie byłoby możliwe. A zatem z szacunku dla własnego ciała i jego Konstruktora, każdy mężczyzna powinien dbać o to, by mieć zdrową prostatę.

[Zobacz też inny artykuł w uStroniu o prostacie]
topPrzebudźcie się! nr 6 z 8 czerwca 1990