Wysuń menu główne / MAIN MENU «•» wysuń / schowaj MENU
uStronie INDEX
Strona zgodna z najnowszą normą XHTML 1.1.: uStronie :. Spis artykułów / CONTENT
forum | chat | księga gości
INDEX Biblia Artykuły Hebrajski

CHIHUAHUA — najmniejszy piesek świata

Chihuahua z małym kotkiem

CZY chciałbyś mieć kompana, który choć wesoły i ruchliwy, lubi też spokojnie poleżeć na twoich kolanach lub u twego boku, gdy jesteś pochłonięty czytaniem? Co byś powiedział na towarzysza, który nie potrzebuje dużo jedzenia, przestronnego podwórza ani codziennych spacerów? Może więc spodoba ci się chihuahua — piesek należący do rasy najmniejszych psów na świecie.*

* Chihuahua to jedyna „naturalna” rasa psów miniaturowych, czyli jedyny miniaturowy pies, który nie pochodzi od większych przedstawicieli tej samej rasy

Chihuahua jest bardzo czujny, w razie potrzeby zaalarmuje gospodarza. Wbrew pozorom odznacza się odwagą i nie daje się zastraszyć większym psom.

Psy tej rasy mają zaokrągloną głowę, szeroko rozstawione, błyszczące oczy, zuchwałe, zawadiackie spojrzenie i stojące uszy, które w stanie odprężenia odchylają się na boki. Ich sierść jest krótka i miękka albo długa i jedwabista, a umaszczenie bardzo zróżnicowane — na przykład czerwonawe, płowe, niebieskawe, czekoladowe. Niektóre osobniki są ubarwione jednolicie, a inne podpalane lub pręgowane. Szczenięta wyróżnia charakterystyczne ciemiączko, takie jak u noworodków.

• Pochodzenie

Chociaż istnieją różne teorie na temat pochodzenia rasy chihuahua, prawdopodobnie wywodzi się ona od piesków techichi, udomowionych w IX wieku n.e. przez meksykańskich Tolteków. Dowody na to znaleziono w klasztorze w Huejotzingo, do którego budowy franciszkanie użyli kamieni z piramid z miasta Cholula. Na kamieniach tych widać stare ryty, przedstawiające zwierzęta bardzo podobne do chihuahua.

Później Tolteków pokonali Aztekowie, a przedstawiciele warstw uprzywilejowanych tego ludu uznali owe miniaturowe czworonogi, zwłaszcza mające niebieskie umaszczenie, za obiekty kultu. Uważano, że prowadzą one dusze zmarłych w wędrówce po zaświatach. Ostatni władca Azetków, Montezuma II, był miłośnikiem chihuahua. Podobno miał ich setki, a każdego doglądał osobisty opiekun. Na szczątki chihuahua natrafiono w grobach ludzi odnalezionych w pobliżu dzisiejszej granicy Meksyku z USA.

Thelma Gray, historyk i kynolog, badając chihuahua, wysnuła wniosek, że rasa ta powstała ze skrzyżowania psa hodowanego przez Azteków z jakimś niedużym terierem sprowadzonym przez hiszpańskich konkwistadorów. W ten sposób wyhodowano psa, którego potomstwo jest dzisiaj jeszcze bardziej zminiaturyzowane. Nazwa chihuahua wzięła się stąd, że w połowie XIX wieku Amerykanie, którzy przybyli do Meksyku, natknęli się na takie psiaki właśnie w stanie Chihuahua i zabrali je do swojego kraju. Mniej więcej w tym samym czasie Carlotta, żona cesarza Meksyku Maksymiliana, sprowadziła tę rasę do Europy, przyczyniając się do jej międzynarodowej sławy.

• Piesek do towarzystwa

Dorosły chihuahua Dorosły chihuahua

Chihuahua to piesek pokojowy, świetnie nadaje się na towarzysza osób starszych, niepełnosprawnych lub zmuszonych przebywać w domu. Bardzo lubi, gdy właściciel poświęca mu dużo uwagi. Jednak ze względu na jego niewielkie rozmiary trzeba się z nim obchodzić ostrożnie. Można mu bowiem łatwo zrobić krzywdę, a nawet go zabić, przypadkowo nadeptując, siadając na nim lub zbytnio ściskając. Nie powinno się zostawiać go bez opieki na wysokim łóżku ani kanapie, gdyż nie umie ocenić wysokości i skacząc, może sobie coś złamać. Nie jest to więc zwierzątko polecane dla małych dzieci.

Mimo to chihuahua wytrzymuje więcej, niż mogłoby się wydawać. Należy do długowiecznych ras psów i dożywa kilkunastu lat. Ma niespożytą energię i chętnie się bawi, ale wystarczającą dawkę ruchu zapewniają mu codzienne figle z zabawkami. Ponieważ jednak spala kalorie szybciej niż duże psy i ma niewielki przewód pokarmowy, jest skłonny do hipoglikemii. Dlatego musi jeść często, choć mało, i sporo odpoczywać. Drżenie ciała to jego cecha charakterystyczna — pojawia się nie tylko wtedy, gdy jest mu zimno, lecz także gdy jest podekscytowany, niespokojny, niezadowolony lub przestraszony.

Chihuahua jest wierny, przymilny i szybko się uczy. Jak czytamy w pewnym poradniku „jeżeli zdobędziesz się na niezbędne zaangażowanie, stwierdzisz, że mało który pies odznacza się takimi zdolnościami adaptacyjnymi oraz jest równie wszechstronny i przyjacielskiski” (A New Owner's Guide to Chihuahuas). Wiele osób przekonało się, ż to wspaniały towarzysz.

topPrzebudźcie się! nr 16 z 22 sierpnia 2004