Wysuń menu główne / MAIN MENU «•» wysuń / schowaj MENU
uStronie INDEX
Strona zgodna z najnowszą normą XHTML 1.1.: uStronie :. Spis artykułów / CONTENT
forum | chat | księga gości
INDEX Biblia Artykuły Hebrajski

Skąd się wzięło to piękne upierzenie?

kraska i jej upierzenie

KRASKI BIAŁOGARDŁE są bardzo rozpowszechnione w środkowej i południowej Afryce. Często obsiadają przydrożne drzewa i druty telefoniczne. Mogą stamtąd wygodnie obserwować otoczenie w poszukiwaniu owadów i innego pożywienia.

Podczas podróży przez Botswanę lub Zimbabwe można naraz ujrzeć jaskrawoniebieską smugę — to przez jezdnię przelatuje kraska. Czasem popisuje się kolorowymi piórkami, wykonując w powietrzu różne akrobatyczne ewolucje. Na zdjęciu obok widać, jak intensywnie ubarwiony jest ten ptaszek. Poniżej ukazano skrzydło, na którym cztery odcienie błękitu uzupełnia czerń i brąz. Cóż za wspaniały kontrast z liliową piersią, pomarańczowymi policzkami, białym czołem i jasnozielonym ciemieniem! Nasuwa się istotne pytanie: Skąd się wzięło to piękne upierzenie?

Gdy się przyjrzeć nogom krasek, można spostrzec, iż nie są pokryte piórami, lecz łuskami. Czyżby pióra przypadkowo wykształciły się z łusek gadów, jak uczą ewolucjoniści?

Zwróćmy uwagę, że pióro jest prawdziwym cudem techniki. Z jego stosiny wyrastają rzędy gałązek. „Jeśli rozdzielić dwie gałązki — a rozerwanie chorągiewki wymaga pewnej siły — to wystarczy przeciągnąć pióro między koniuszkami palców, by gałązki natychmiast znów się złączyły jak zamek błyskawiczny” — wyjaśnia podręcznik Integrated Principles of Zoology (Podstawy zoologii). „Oczywiście ptak używa do tego dzioba”.

Czy setki skutecznych „zamków błyskawicznych” składających się na pojedyncze pióro powstało przez przypadek? Czy naukowcy mają jakiś dowód, że łuska naprawdę przekształciła się w pióro? „To dosyć dziwne” — przyznano we wspomnianej książce — „że choć u współczesnych ptaków występują zarówno łuski (zwłaszcza na nogach), jak i pióra, nie odkryto niczego pośredniego — ani wśród skamieniałości, ani wśród form żyjących”.

Upierzenie ptaków bez wątpienia świadczy o niedoścignionym Konstruktorze, mistrzowsko dobierającym też piękne barwy. Kraski białogardłe to stworzenia należące do „ptactwa skrzydlatego”, które „sławi imię Jehowy”, prawdziwego Boga (Psalm 148:7, 10-13).

topPrzebudźcie się! nr 12 z 8 grudnia 1990