Wysuń menu główne / MAIN MENU «•» wysuń / schowaj MENU
uStronie INDEX
Strona zgodna z najnowszą normą XHTML 1.1.: uStronie :. Spis artykułów / CONTENT
forum | chat | księga gości
INDEX Biblia Artykuły Hebrajski

Przyjrzyj się bliżej KROKODYLOWI

Krokodyl Mamba Village (wioska krokodyli w Kenii)
— widok z lotu ptaka.

Po prawej: Karmiony krokodyl wyskakuje z wody, by pochwycić kawał mięsa.

TURYSTA z Ameryki pochłonięty był właśnie fotografowaniem hipopotamów nad rzeką Mara, gdy wtem pośliznął się na głazach i wpadł do wody. Nie uszło to uwagi chropawego zwierza wygrzewającego się w słońcu — krokodyla. Gad ten żywi się głównie rybami, ale widząc tak smakowity kąsek, nie mógł się oprzeć pokusie. Błyskawicznie zsunął się do wody i rozpoczął poszukiwania. Na szczęście turysta go spostrzegł i opuścił rzekę w takim pośpiechu, że zdawał się iść po wodzie!

W rzekach, jeziorach i na mokradłach Afryki turyści często mogą zobaczyć krokodyla, ale dla tamtego przerażonego podróżnika najprawdopodobniej spotkanie to było zbyt bliskie. Ojczyzną krokodyla nilowego jest Kenia. W miejscowym języku suahili nazywa się go mamba. Gad ten osiąga siedem metrów długości i jest tak samo zwinny na lądzie, jak i w wodzie. Dzięki spłaszczonemu ogonowi, kształtem przypominającemu wiosło, potrafi niezwykle szybko pływać — nawet z prędkością 40 kilometrów na godzinę! Niekiedy przez dwie do trzech godzin trwa zanurzony w wodzie. A na lądzie wykonuje krótkie, błyskawiczne ruchy.

Nic więc dziwnego, że w Biblii krokodyl (nazywany w niektórych tłumaczeniach Lewiatanem) stanowi przykład napawającego lękiem stworzenia Bożego. W Księdze Joba 40:32 oraz 41:2 czytamy: „Jeżeli kiedy położysz na niego swoją rękę, pamiętaj o walce, już nigdy nie będziesz jej wszczynał. Nie ma takiego śmiałka, który by go drażnił”. Mądra przestroga! Jak pisze Maurice Richardson w książce The Fascination of Reptiles (Eascynacja gadami), niektóre krokodyle atakowały nawet motorówki. W Księdze Joba 41:17 słusznie napisano: „Gdy wstaje, mocni drżą ze strachu i przerażeni tracą przytomność” (BT).

Dlaczego ludzie uciekają w popłochu na widok tego łuskowatego zwierza? Wyjaśnia to werset 6: „Któż zdoła otworzyć wrota jego pyska? Od jego zębów wionie strach”. W obu szczękach krokodyla, zarówno górnej, jak i dolnej, tkwią po 24 zęby nierównej wielkości, które przez całe życie zwierzęcia mogą być zastępowane nowymi. Co ciekawe, czwarty ząb żuchwy wystaje na zewnątrz przez szczelinę w górnej szczęce i widać go wyraźnie, gdy pysk jest zamknięty. Dzięki temu łatwiej jest odróżnić krokodyla od jego kuzyna — aligatora. Gdybyś jednak podczas tych badań dentystycznych podszedł zbyt blisko, szybko mogłoby się okazać, że oglądasz wszystkie krokodyle zęby, i to od wewnątrz!

W związku z tym zapewne wolałbyś popatrzeć na tego gada z bezpiecznego miejsca, a takich w Kenii nie brakuje. Na przykład w Mombasie prowadzi się hodowlę krokodyli w kompleksie zwanym Mamba Village.

Pewnie zapytasz: ale po co w ogóle je hodować? Przede wszystkim, by uratować je przed wyginięciem. W stanie dzikim, w pierwszym roku życia ginie ich aż 99 procent. Warany, marabuty, a nawet niektórzy ludzie z widocznym apetytem zajadają krokodyle jaja oraz świeżo wyklute młode. Natomiast w gospodarstwach hodowlanych, gdzie zwierzęta znajdują się pod odpowiednim nadzorem, ich śmiertelność waha się od dwóch do dziesięciu procent. Po roku młode osiągają długość półtora metra i są już wystarczająco duże, by radzić sobie z większością zagrożeń. Natomiast krokodyle żyjące na swobodzie dorastają do tej samej wielkości nawet trzy lata.

Hodowla krokodyli to także źródło zysków. Na całym świecie sprzedaje się buty, pasy, torebki i inne eleganckie wyroby z miękkiej skóry pochodzącej z brzucha zwierzęcia. Mamba Village eksportuje rocznie około 2000 skór do Włoch, Francji i innych krajów, gdzie się je garbuje. A co z resztą ciała zwierzęcia? W Kenii z mięsa krokodyla przyrządza się egzotyczną potrawę, serwowaną turystom.

Pora lęgu krokodyli trwa od października do kwietnia. W warunkach naturalnych samice składają w dowolnym miejscu od 20 do 80 jaj. W tym samym czasie samice żyjące w niewoli składają średnio po 36 jaj na terenach lęgowych wokół stawów. Jaja te są następnie zbierane i przenoszone do inkubatorów, gdzie mniej więcej po trzech miesiącach następuje wylęg.

Wizyta w Mamba Village daje wyśmienitą sposobność bezpiecznego obserwowania tych fascynujących stworzeń. Kamieniołomy o powierzchni ośmiu hektarów przekształcono w kompleks składający się z hodowli krokodyli, ogrodu botanicznego, oceanarium oraz obiektów rekreacyjnych. Żyje tu ponad 10 000 krokodyli. Oczywiście nie sposób zobaczyć ich wszystkich, ale można się przyjrzeć ponad stu dorosłym osobnikom przebywającym na dwóch terenach lęgowych, a poza tym obszarem zobaczyć setki młodych krokodylków rozmaitej wielkości.

Prawdziwym widowiskiem jest karmienie krokodyli. Niektóre potrafią wyskakiwać z wody, żeby pochwycić mięso zawieszone nad stawem. Można tu obejrzeć osławionego krokodyla zwanego Big Daddy (Duży Tatuś), który — zanim został schwytany i trafił do gospodarstwa hodowlanego — terroryzował ludność mieszkającą w pobliżu rzeki Tana i pozbawił życia co najmniej pięć osób. Jeżeli jednak patrzenie z bliska na żywe krokodyle przyprawia cię o gęsią skórkę, możesz je dokładnie obejrzeć na filmie wideo.

Bliższe przyjrzenie się krokodylowi mogło cię zafascynować albo przerazić. Tak czy inaczej, lepiej rozumiesz teraz, dlaczego w biblijnej Księdze Joba 41:26 powiedziano, że jest to „król wszystkich dumnych zwierząt”.

topPrzebudźcie się! nr 4 z 8 kwietnia 1995