Wysuń menu główne / MAIN MENU «•» wysuń / schowaj MENU
uStronie INDEX
Strona zgodna z najnowszą normą XHTML 1.1.: uStronie :. Spis artykułów / CONTENT
forum | chat | księga gości
INDEX Biblia Artykuły Hebrajski

Czy znasz taką PALMĘ?

Socratea exorrhiza

W NIEKTÓRYCH regionach świata dość często spotyka się palmę Socratea exorrhiza. Dlaczego wygląda ona tak, jakby wokół jej pnia ustawiono podpory? Otóż pierwszy korzeń po osiągnięciu określonej długości przestaje rosnąć, natomiast pozostałe części drzewa rozwijają się w dalszym ciągu. Pień wytwarza wtedy więcej korzeni, które dosięgają ziemi i kształtem przypominają podpory.

Socratea exorrhiza

Palma Socratea exorrhiza to nie tylko interesujący okaz flory. Wśród jej korzeni znajdują schronienie małe zwierzęta. Jest pożyteczna również dla człowieka. Są kraje, gdzie jej pień wykorzystywany jest do budowy domów i jako surowiec na klepki podłogowe. Z liści wyrabia się strzechy, miotły i wyplata kosze. Przedmioty z jej drewna spotyka się także daleko od lasów tropikalnych — może to być na przykład elegancka laseczka albo trwały parkiet z pięknym rysunkiem ciemnych słojów.

Jak wiele innych palm, drzewa te dostarczają ludziom pożywienia. Większość ma jadalne, smaczne zakończenia pędów, zwane sercami — towar tak poszukiwany, że palmy niektórych odmian tego gatunku ścina się tylko po to, by uzyskać ten przysmak. Niestety, całą resztę drzewa pozostawia się wtedy niewykorzystaną.

topPrzebudźcie się! nr 14, z 22 lipca 2004