Wysuń menu główne / MAIN MENU «•» wysuń / schowaj MENU
uStronie INDEX
Strona zgodna z najnowszą normą XHTML 1.1.: uStronie :. Spis artykułów / CONTENT
forum | chat | księga gości
INDEX Biblia Artykuły Hebrajski

Czy chciałbyś spróbować kwiatów CUKINII?

Cukinia

KIEDY kwitną dynie, warzywnik zamienia się w ogród kwiatowy. Piękne, żółte kwiaty co prawda nie wydzielają upajającego zapachu, ale pobudzają apetyt. Czy ludzie rzeczywiście jedzą kwiaty? Ależ tak. Według pisma Cuadernos de Nutrición Meksyk to kraj, w którym jest najwięcej przepisów kulinarnych zawierających ten składnik.

Kwiaty dyni są obecne w meksykańskim menu od stuleci. Spośród wielu odmian dyni najchętniej spożywana jest cukinia. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli chcemy jeść też owoc, należy zrywać tylko kwiaty męskie. Nietrudno je odróżnić — wystarczy popatrzeć na łodygę. Gdy widać na niej malutką cukinię, znaczy to, że mamy do czynienia z kwiatem żeńskim, którego lepiej nie ruszać.

Łagodny smak kwiatu cukinii pasuje do rozmaitych dań. Na przykład podsmażamy trochę cebuli z czosnkiem i dodajemy odrobinę ostrej papryki. Po przyprawieniu i gdy czosnek już zmięknie, wrzucamy umyte i posiekane kwiaty, wcześniej pozbawione łodyg. Przykrywamy potrawę i dusimy na małym ogniu przez kilka minut. Można też dodać cukinię pociętą w drobną kostkę, świeże ziarna kukurydzy, nieco masła i aromatycznych ziół. Wszystko to wykładamy na surową tortillę i zawijamy. Następnie pieczemy na blasze i otrzymujemy pyszną quesadillę z kwiatami dyni.

Cukinia

Taka quesadilla jest nie tylko smaczna, ale także odżywcza, ponieważ kwiaty cukinii zawierają pewne ilości białka, wapnia, żelaza, witaminy B1, PP, C i A.

Z kwiatów tych można też ugotować pyszną zupę. Przyrządzamy kwiaty w sposób opisany powyżej, dodajemy trochę rosołu i serwujemy na gorąco z odrobiną sera lub ze smażonymi paskami tortilli.

Te uniwersalne kwiaty można wykorzystać do wielu innych potraw. Spróbuj sam przygotować takie danie, a przekonasz się, jak wspaniale smakuje!

topPrzebudźcie się! nr 13, z 8 lipca 2004