Wysuń menu główne / MAIN MENU «•» wysuń / schowaj MENU
uStronie INDEX
Strona zgodna z najnowszą normą XHTML 1.1.: uStronie :. Spis artykułów / CONTENT
forum | chat | księga gości
INDEX Biblia Artykuły Hebrajski

„Drzewa Jehowy są nasycone”

PIĘKNO DZIEŁ JEHOWY
Krajobraz

CZY widziałeś kiedyś w lesie, jak przez korony wysokich drzew przedzierają się promienie słońca? A czy słyszałeś szelest liści muskanych wietrzykiem? (Izajasza 7:2).

W różnych rejonach świata nadchodzi taka pora roku, kiedy liście drzew wybuchają feerią barw — czerwoną, pomarańczową, żółtą i wieloma innymi. Wygląda to tak, jakby las płonął! jakże stosowny jest więc okrzyk: „Rozweselcie się, góry, z radosnym wołaniem, ty, lesie, i wy, wszystkie drzewa, które w nim jesteście!” (Izajasza 44:23).

Lasy pokrywają niemal jedną trzecią powierzchni lądów. Bogactwem występującego w nich życia w niezwykły sposób przysparzają chwały swemu Projektantowi i Stwórcy, Jehowie Bogu. „Wysławiajcie Jehowę” — śpiewał natchniony przez Niego psalmista — „drzewa owocowe i wszystkie cedry” (Psalm 148:7-9).

„Drzewa mają dla człowieka żywotne znaczenie zarówno pod względem materialnym, jak i estetycznym” — czytamy w książce The Trees Around Us (Drzewa wokół nas). Lasy chronią, uzupełniają i wzbogacają zasoby świeżej wody. Oczyszczają też powietrze. A komórki liści, wykorzystując cudowny proces fotosyntezy, zamieniają dwutlenek węgla, wodę, składniki mineralne i światło słoneczne na składniki odżywcze oraz tlen.

Las w Normandii, Francja

Las jest istnym arcydziełem, wzorem piękna i pomysłowości. Najbardziej imponująco prezentują się zazwyczaj ogromne drzewa. Pod ich okapem rozwijają się niezliczone krzewy, rośliny zielne, mchy, porosty i grzyby. Są one zależne od środowiska, jakie wytworzą drzewa, ponieważ rosną w ich cieniu i wchłaniają wilgoć, którą dostarcza las.

Pod koniec roku w niektórych lasach liściastych na jeden hektar podłoża leśnego może spaść do dwudziestu pięciu milionów liści. Co się z nimi dzieje? Owady, grzyby, dżdżownice i inne organizmy przerabiają cały ten materiał organiczny na próchnicę, nieodzowny składnik żyznej gleby. Owi niepozorni „pracownicy” przygotowują ją pod nową roślinność, dzięki czemu nic się nie marnuje.

kwiat

Jednym z najbardziej imponujących drzew owocowych na Bliskim Wschodzie jest migdałowiec. Na początku roku — na długo przed większością innych drzew — budzi się ze snu. Nawiązując do jego wczesnego kwitnienia, w starożytnym Izraelu nazywano go drzewem czuwającym, a dosłownie „budzącym (się)”. Okrywa się wtedy płaszczem bladoróżowego lub białego kwiecia (Kaznodziei 12:5).

ptaszek

Spośród około 9000 znanych gatunków ptaków, jakieś 5000 jest zaliczanych do ptaków śpiewających. Ich występy przerywają ciszę leśnej głuszy (Psalm 104:12). Na przykład pasówka śpiewna prezentuje wesoły repertuar. Niewielkie cytrynki czarnopierśne, jak ta przedstawiona na zdjęciu obok, wyróżniają się ekscentrycznym połączeniem koloru szarego, żółtego oraz oliwkowego (Psalm 148:1,10).

Pod warstwą zbutwiałych liści, gleba leśna wprost tętni życiem. W książce The Forest (Las) napisano: „Na obszarze o powierzchni 30 centymetrów kwadratowych i głębokości 2,5 centymetra, można znaleźć aż 1350 stworzonek, przy czym liczba ta nie obejmuje miliardów mikroorganizmów, znajdujących się w każdej garści ziemi”. Co więcej, w lesie wręcz roi się od gadów, ptaków, owadów i ssaków. Komu należy się chwała za całe to piękno i zdumiewającą różnorodność? Ich Stwórca słusznie oznajmia: „Do mnie bowiem należy wszelki dziki zwierz leśny, zwierzęta na gór tysiącu” (Psalm 50:10).

Niektóre zwierzęta zostały stworzone z niezwykłą zdolnością zapadania w sen zimowy, dzięki czemu mogą przetrwać srogi mróz oraz długotrwały niedobór pożywienia. Jednak nie wszystkie zwierzęta przesypiają zimę. Nawet w środku zimy można zobaczyć stado jeleni, przebiegających przez pole. Nie zapadają one w sen zimowy ani nie gromadzą pożywienia. Skubią natomiast miękkie gałązki i pąki, jak to pokazano na zdjęciu z Niemiec, na samym początku tej strony.

Biblia poświęca roślinom wiele uwagi. Według pewnych obliczeń, wymienia prawie 130 różnych roślin, w tym około 30 rodzajów drzew. Botanik Michael Zohary tak to skomentował: „Nawet w zwykłej, niespecjalistycznej literaturze świeckiej nie ma tylu wzmianek o roślinach, związanych z różnymi aspektami życia, co w Biblii”.

Drzewa i lasy są cennymi darami od kochającego Stwórcy. Kto bywa w lesie, na pewno zgodzi się ze słowami psalmisty: „Drzewa Jehowy są nasycone, cedry Libanu, które zasadził, gdzie ptaki wiją sobie gniazda” (Psalm 104:16-17).

topStrażnica, nr 2 z 15 stycznia 2004