Wysuń menu główne / MAIN MENU «•» wysuń / schowaj MENU
uStronie INDEX
Strona zgodna z najnowszą normą XHTML 1.1.: uStronie :. Spis artykułów / CONTENT
forum | chat | księga gości
INDEX Biblia Artykuły Hebrajski

CIAŁO — cudownie stworzone, by życie sprawiało radość

ciało człowieka

NAUKOWCY przyznają, że ciało człowieka jest cudownie stworzone i odznacza się pięknem kształtów oraz idealną konstrukcją. Gdy wszystkie jego części funkcjonują normalnie, potrafimy dokonywać i zaznawać rzeczy wprost zdumiewających.

Zwróć na przykład, uwagę na swoje ręce. Są znakomicie zaprojektowane i utworzone do wykonywania mnóstwa czynności podczas pracy lub zabawy. Na przykład, gdy czytasz, trzymając książkę w ręce — zapewne twe ramię jest zgięte pod odpowiednim kątem, żeby tekst był we właściwej odległości od oczu. Palce ściskają ją z należytą siłą, aby nie wyśliznęło się z rąk. A gdy trzeba przewrócić kartkę, mózg kieruje nimi, by robiły dokładnie to, co chcesz. Jakże trudno byłoby żyć bez rąk!

Do czytania potrzebne są również oczy. Przekazanie do mózgu, za pośrednictwem oczu, słowa pisanego i ilustracji, wymaga współdziałania wielu narządów oraz niezwykłej sieci nerwowej. Powstające w oku impulsy elektryczne docierają do mózgu, gdzie wywołują wrażenia wizualne, odpowiadające stronie, na którą patrzysz. Jakże ogromne znaczenie ma wzrok i jakże wielkim nieszczęściem jest jego utrata!

Mózg człowieka waży zaledwie jakieś 1300 gramów i jest tak mały, że można go zmieścić na dłoni. Jest jednak arcydziełem — jednym z najbardziej złożonych tworów we wszechświecie. Dzięki niemu możemy myśleć, widzieć, czuć, rozmawiać i koordynować ruchy. Możemy się też zachwycać pięknymi zachodami słońca, wybornym jedzeniem, letnim wietrzykiem muskającym nam twarz, wspaniałymi widokami imponujących gór, śmiechem dziecka, wonią kwiatów oraz dotknięciem ręki ukochanej osoby. Niejedno z tych doznań wcale nie wymaga świadomego wysiłku z naszej strony. Bez zdumiewającego mózgu nie moglibyśmy odbierać żadnych wrażeń.

Jakże stosowne są zatem słowa psalmisty: „Uczyniony jestem cudownie, w sposób przejmujący lękiem”! (Psalm 139:14).

A jednak, pomimo tak wspaniałego wyposażenia w końcu nadchodzi czas, kiedy organizm słabnie. Zaczynamy chorować, starzejemy się, a potem umieramy. Poza tym, w otaczającym nas świecie jest tyle zła, że nawet ludzie zdrowi tracą radość życia. Czy te dokuczliwe warunki nigdy się nie zmienią? A może nasze ciało zostało zaprojektowane i stworzone po to, żeby funkcjonować wiecznie — bez chorób, starzenia się i śmierci — abyśmy mogli w znacznie pełniejszej mierze niż obecnie cieszyć się życiem na ziemi, i to życiem wiecznym?

Zajmijmy się kilkoma zdumiewającymi narządami naszego ciała: ręką, okiem i mózgiem.
Czytaj artykuł  Czytaj artykuł   Czytaj artykuł    
topPrzebudźcie się! nr 11 z 8 listopada 1988