Wysuń menu główne / MAIN MENU «•» wysuń / schowaj MENU
uStronie INDEX
Strona zgodna z najnowszą normą XHTML 1.1.: uStronie :. Spis artykułów / CONTENT
forum | chat | księga gości
INDEX Biblia Artykuły Hebrajski

Narzędzia niewyobrażalnych tortur

narzędzia tortur

CZY słowa: ‘kajdany’, ‘tortury’ bądź ‘egzekucja’, nie przejmują cię dreszczem ?

W Europie (między XIII a XIX wiekiem) były one okrutną rzeczywistością dla wielu tysięcy ofiar inkwizycji i procesów o czary. Właśnie z tamtego okresu pochodzą, przedstawione tu przedmioty, przechowywane w niemieckim muzeum w Rüdesheim nad Renem. Dają one pewne wyobrażenie i cierpieniach, jakie znosili torturowani ludzie.

Nieszczęśnik przechodził nieopisane katusze, gdy — podczas przesłuchania — siedział nago na tronie dziewiczym, pokrytym ostrymi kolcami. Ramiona, nogi i stawy rozrywano lub gruchotano w hiszpańskich butach. Kocia łapa służyła do rozszarpywania ciała na strzępy — nie oszczędzano jego żadnej części. Kolczasty kołnierz sprawiał, że na szyi, ramionach i szczęce rozwijała się zgorzel, szybko prowadząca do zakażenia krwi i śmierci.

Inkwizytorzy, działający z polecenia Kościoła katolickiego, używali tych i podobnych narzędzi tortur wobec dysydentów — najczęściej zwykłych ludzi, którzy zostali o coś oskarżeni — by mękami zmusić ich do wyznania winy. Co więcej… w czasach inkwizycji, powołanej przez papieża przeciw Waldensom, narzędzia tortur skrapiano nawet święconą woda !


Na chrześcijaństwie ciąży ogromna odpowiedzialność za inkwizycję. Historyk Walter Nigg wyjaśnia:

„Chrześcijaństwo nie doświadczy więcej żadnych błogosławieństw, dopóki nie wyzna — otwarcie i z głębokim przekonaniem — grzechów, popełnionych w czasach inkwizycji, szczerze i bezwarunkowo wyrzekając się stosowania w imię religii jakiejkolwiek formy przemocy”.

topPrzebudzcie sie nr 7 z 8 kwietnia 1998


[Pokrewne linki w uStroniu:]
dzieje zbawieniarozprawa i egzekucja heretykainkwizycja hiszpańskainkwizycja w Meksyku
techniki inkwizycjikilka uwag o inkwizycjikrucjata przeciw czaromszaty splamione krwią
Zobacz, w dziale biblijnym uStronia — jak drastycznie rózni się Słowo Boże od nauczania Kościoła

Czy Kościół katolicki naucza Biblii? — dowiesz się o tym w dziale BIBLIA, uStronia Rumburaka