Wysuń menu główne / MAIN MENU «•» wysuń / schowaj MENU
uStronie INDEX
Strona zgodna z najnowszą normą XHTML 1.1.: uStronie :. Spis artykułów / CONTENT
forum | chat | księga gości
INDEX Biblia Artykuły Hebrajski

Modlitwy o pokój — czy powstrzymają terroryzm? część I

„Obecnie można odnieść wrażenie, że żyjemy (…) w centrum tornada, podczas jakiejś straszliwej katastrofy” (gazeta „La Repubblica” — Rzym)

1. Czy nadzieja na pokój gaśnie ?

Po atakach terrorystycznych z 11 września 2001 roku, które dotknęły Nowy Jork i Waszyngton, coraz więcej osób zastanawia się nad przyszłością ludzkości. W telewizji setki razy pokazywano upadek płonących wieżowców Światowego Centrum Handlu oraz rozpacz ocalałych. Ludzie na całym świecie byli wstrząśnięci. Ogarnęło ich też poczucie, że oto na scenie światowej zachodzą zmiany o historycznym znaczeniu.

Jednym z następstw wydarzeń z 11 września był wybuch wojny w Afganistanie, a następnie w Iraku. Wkrótce. Wkrótce potem narody, niegdyś sobie wrogie, sprzymierzyły się w walce z terroryzmem. Wiele osób straciło życie i doszło do ogromnych zniszczeń. Jednakże dla mnóstwa ludzi być może dotkliwsza stała się inna przemiana — utrata poczucia bezpieczeństwa, narastające wrażenie, że nikt i nigdzie nie jest naprawdę bezpieczny.

Przywódcy światowi stoją przed poważnymi problemami. Dziennikarze i komentatorzy rozważają, czy istnieje możliwość powstrzymania epidemii terroryzmu — podsycanej przez ubóstwo i fanatyzm, których najwyraźniej nikt nie potrafi wyeliminować. Niezwykle rozpleniła się też niesprawiedliwość, stanowiąca kolejny element tej wybuchowej mieszanki. Ludzie wszelkiego pokroju zastanawiają się, czy bolączki społeczne kiedykolwiek będą usunięte. Czy zostanie położony kres wojnom oraz ich skutkom, takim jak cierpienia, śmierć i zniszczenia?

Miliony osób oczekuje, że odpowiedzi na te pytania udzielą im religie. Inni są bardziej sceptyczni. A co ty o tym sądzisz ? Czy uważasz, że przywódcy religijni potrafią wyjaśnić te kwestie ? Czy swoimi modlitwami mogą przyczynić się do ustanowienia pokoju ?

CZYTAJ KOLEJNY ARTYKUŁ z tej serii

Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w następnym artykule tej serii.

żołnierze
Przebudźcie się! nr 20 z 22 października 2002