Wysuń menu główne / MAIN MENU «•» wysuń / schowaj MENU
uStronie INDEX
Strona zgodna z najnowszą normą XHTML 1.1.: uStronie :. Spis artykułów / CONTENT
forum | chat | księga gości
INDEX Biblia Artykuły Hebrajski

Oszustwa w imię religii

„Duchowny zawsze robił wszystko,
aby zataić prawdę przed oczyma człowieka”.
(C.A.Helwecjusz)

JEŻELI oburzają cię i przygnębiają oszustwa, których pełno na świecie — nie jesteś wyjątkiem. Niemniej istnieje coś jeszcze bardziej odrażającego — oszustwa w imię religii. Jedno z najbardziej rozpowszechnionych ma związek z wiarą w to, że dusza dalej żyje po śmierci, a żywi mogą pomagać umarłym. Milionom szczerych ludzi na całym świecie kazano uwierzyć, iż można wspomóc lub udobruchać zmarłych krewnych — przez ofiarowanie na ich intencję sporych sum pieniędzy.

Gdzieniegdzie do tego prastarego oszustwa dodaje się nowy element. W Japonii aresztowano niedawno buddyjskich kapłanów i kapłanki pod zarzutem wyłudzenia od wiernych setek milionów jenów. Zatrzymani przypisywali sobie moc duchową i reklamowali swe usługi w charakterze doradców i uzdrowicieli. Na przykład czterem kobietom wmawiali, że są nękane przez duchy zmarłych dzieci. „Następnie zażądali od nich zapłacenia w sumie 10 milionów jenów [80 000 dolarów] za ceremonie żałobne” — informuje gazeta Mainichi Daily News. Pewna 64-letnia kobieta ofiarowała ponad 6 650 000 jenów (około 53 000 dolarów). Zapytała kapłanów o zdrowie swego dziecka. W odpowiedzi uslyszała podobno, że „spotka ją nieszczęście, jeśli nie zostanie odprawione specjalne nabożeństwo żałobne za dusze jej przodków oraz celem odpędzenia duchów” — donosi gazeta The Daily Yomiuri.

Ci prostoduszni ludzie nie daliby się wykorzystać oszustom, gdyby dobrze znali Biblię. Nie pozostawia ona żadnych wątpliwości co do tego, że dusza nie jest nieśmiertelna (Ezechiela 18:4). Umarli „nie są świadomi niczego” — czytamy w Księdze Kaznodziei 9:5. Dlatego nie mogą szkodzić żywym. Również żywi nie mogą pomóc zmarłym.

Różne oblicza oszustw religijnych

Niektórzy padają łupem takich oszustów przez własną chciwość. W Australii mieszka małżeństwo, rzekomo obdarzone cudowną zdolnością błogosławienia i pomnażania pieniędzy. Pewien mężczyzna przyniósł w tym celu 100 000 dolarów australijskich. Małżonkowie polecili mu włożyć pieniądze do pudełka i oddać do „poświęcenia”. Następnie zanieśli pudełko do sąsiedniego pokoju, a klient czekał, aż je pobłogosławią. Po powrocie zwrócili mu pudełko, ostrzegając zarazem, by pod żadnym pozorem nie otwierał go przed rokiem 2000. W przeciwnym razie „czar przestanie działać, a właściciel oślepnie, wyłysieje, zachoruje na raka i umrze na udar mózgu”. Niemniej po dwóch tygodniach mężczyzna zaczął coś podejrzewać i otworzył pudełko. Okazało się, że jest wypełnione pociętym papierem. Według gazety relacjonującej to zdarzenie, ma pretensje sam do siebie i co ciekawe — „zaczął łysieć”. smile

We Włoszech oszuści religijni wpadli na nowy pomysł: udając gorliwych katolików, zdołali zwieść niektórych księży. Wykorzystują kościelną tradycję opłacania mszy żałobnych za zmarłych. Jak to robią? W katolickim czasopiśmie Famiglia Cristiana wyjaśniono, że płacą z góry za tuzin nabożeństw fałszywym czekiem, wystawionym na sumę znacznie większą niż wartość zamawianych mszy. Od łatwowiernego księdza wyłudzają resztę w gotówce. W ten sposób zdobywają pieniądze, a księdzu zostaje czek bez pokrycia.

W USA różne sekty starają się o nowych zwolenników, którzy by napełniali im skarbonki, toteż często oblegają ludzi starszych. „W całym kraju wyznawcy sekt przestrzegają kardynalnej zasady wyłudzaczy pieniędzy: kręć się koło bogatych” — napisano w czasopiśmie Modern Maturity. „Za pieniądze gotowi są obiecać wszystko — od zdrowia, do politycznej przemiany w królestwo niebiańskie”. Pewien terapeuta leczący byłych członków sekt oświadczył: „Ludzie starsi są głównym źródłem finansowym sekt”.

Nieraz wchodzą tu w grę ogromne kwoty. „Znam niemało wypadków, kiedy ludzie wpędzili się w ubóstwo” — powiedział nowojorski prawnik, który prowadził wiele spraw sądowych, związanych z sektami. „Wśród rzesz takich ludzi są zarówno ci, od których wyłudzono darowizny rzędu setek tysięcy dolarów, jak i tacy, których całym majątkiem są czeki otrzymane z opieki społecznej”. Dodał: „Następstwa bywają katastrofalne — nie tylko dla tych osób, ale i dla ich rodzin”.

Dlatego uważaj! Oszuści nie śpią. Fikcyjne remonty domów, fortele z wykorzystaniem telefonu oraz oszustwa religijne, to zaledwie kilka stosowanych przez nich chwytów. Nie sposób opisać wszystkich, ponieważ wciąż wymyślają nowe. Ale dzięki przedstawionym tu faktom z pewności zdwoisz ostrożność, będącą niewątpliwie najskuteczniejszą ochroną. Starożytne przysłowie biblijne słusznie powiada: „Niedoświadczony daje wiarę każdemu słowu, lecz roztropny rozważa swe kroki” (Przysłów 14:15).

top

oszustwa w imię religii Miliony ludzi wierzy, że ofiarując pieniądze,
można wspomóc udobruchać bliskich, którzy zmarli.

Przebudźcie się! nr 18 z 22 września 1997