Wysuń menu główne / MAIN MENU «•» wysuń / schowaj MENU
uStronie INDEX
Strona zgodna z najnowszą normą XHTML 1.1.: uStronie :. Spis artykułów / CONTENT
forum | chat | księga gości
INDEX Biblia Artykuły Hebrajski

Kolekcja fałszerstw

relikwiarz Relikwiarz św. Mikołaja w Kowalewie Pomorskim (Polska)

[Słownikowa definicja:]
Relikwie — szczątki ciał (zwł.kości) świętych i przedmioty z nimi związane, będące obiektem kultu religijnego.

Gdyby zgromadzić wszystkie relikwie, związane z osobami: Chrystusa i Matki Boskiej — powstałoby jedyne w swoim rodzaju muzeum fałszerstw. Oto mały przegląd „cudownych i najprawdziwszych” eksponatów.

Szczątków krzyża, na którym umarł Chrystus, doliczono się grubo ponad tysiąc.

Około 150 kościołów wciąż twierdzi, że jest w posiadaniu przynajmniej jednego ciernia z korony, która mogła mieć ich najwyżej 40. Korona cierniowa, bez jednego ciernia, znajduje się w katedrze Notre Dame w Paryżu i pokazywana jest w Wielki Piątek.

Krople krwi Chrystusa znajdują się m.in. w bazylice św. Marka w Wenecji, w bazylice św. Krwi w Brugii (Belgia) oraz w rzymskich kościołach: Santa Croce, Santa Maria Maggiore i San Giovanni in Laterano.

Niezwykłe bogata jest kolekcja gwoździ, którymi ciało Chrystusa miało być przybite do krzyża. Ponad trzydzieści kościołów, w różnych miejscowościach twierdzi, że posiada co najmniej jeden „oryginalny” gwóźdź. Po jednym mają: kościół na Lateranie, św. Krzyża w Rzymie, św. Marka w Wenecji i katedra w Mediolanie. W Krakowie, w Kaplicy Zygmuntowskiej jest jeden cały gwóźdź, a po połówce mają: kaplica św. Kosmy i Damiana oraz kościół Świętej Trójcy.

Jeszcze do niedawna sporym wzięciem cieszył się kult świętego napletka. Posiadaniem tego „autentycznego” chwaliło się aż trzynaście świątyń, m.in. Santiago de Compostela w Hiszpanii i bazylika św. Jana na Lateranie w Rzymie.

Niektóre relikwie w Polsce:
* św. Cedroniusz męczennik — jego relikwie są w kościele seminaryjnym w Gościkowie. Sprowadzono je z katakumb św. Kaliksta w wieku XVII
* św. Damazy męczennik — jego relikwie są w kościele w Gościkowie. Sprowadzono je w XVII wieku z katakumb św. Kaliksta.
* św. Donat męczennik — również trumienka z relikwiami w Gościkowie.
* św. Dorota męczennica — relikwia czaszka w kościele św. Marka w Krakowie
* św. Faustyn męczennik — czaszka i kości w kościele karmelitanek przy ul. Wesołej w Krakowie.
* św. Maksym męczennik — czaszka i kości w kościele karmelitanek przy ul. Wesołej w Krakowie.
* św. Roman męczennik — jego relikwie są w głównym ołtarzu sióstr wizytek w trumience w Warszawie.
* św. Sewelianus — jego śmiertelne szczątki w kościele w Gościkowie
* św. Teodor — trumienka z relikwiami w kościele Mariackim w Krakowie
* św. Urszula męczennica — w Lądzie nad Wartą w kościele pocysterskim herma z kością czaszki Świętej oraz 41 czaszek jej towarzyszek.
* św. Walenty męczennik — trumienka z relikwiami w kościele Mariackim w Krakowie
* św. Wiktor — relikwie w trumience w Janowie Podlaskim w kościele Św. Trójcy
* św. Wiktor — srebrna trumienka z relikwiami znajduję się w katedrze wrocławskiej. Sprowadzona z Mariampola wraz z cudownym obrazem Matki Bożej.

W całej Europie bardzo rozpowszechnione są kryształowe fiolki z mlekiem, którym Matka Boska karmiła małego Jezuska. Ich posiadaniem szczyci się wiele miast we Włoszech, Francji i Hiszpanii. Kosmyk włosów Dziewicy Maryi znajduje się w katedrze w Reims we Francji oraz w bazylice św. Marka w Wenecji. Święta tunika, czyli fragment szaty, którą miała nosić Matka Boska podczas narodzin Jezusa, obecnie przechowywana jest w katedrze w Chartres, we Francji oraz na Lateranie. Pieluszka, w którą po narodzeniu został zawinięty Jezus, znajduje się w kościele św. Dionizego w Paryżu. Strzępy tuniki z wełny (własnoręcznie utkanej przez Matkę Boską), w którą Jezus był ubrany w drodze na kalwarię, można oglądać w Trewirze w Niemczech. Pięć fragmentów drewna ze żłóbka , w którym leżał mały Jezusek, jest co roku wystawianych na widok publiczny, z okazji świąt Bożego Narodzenia w Santa Maria Maggiore w Rzymie.

relikwie świętego Walentego Relikwie św. Walentego (fragment jego głowy), co najmniej od 17-wieku przechowywane w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Chełmie (Polska)

Część stołu z Ostatniej Wieczerzy znalazła schronienie w rzymskiej bazylice św. Jana na Lateranie, a kawałek stołu z wesela w Kanie Galilejskiej, jakimś cudem zachował się w kościele św. Franciszka w Asyżu. Fragmenty obrusa z Ostatniej Wieczerzy są w Lizbonie, w kościele św. Rocha oraz w kościele św. Andrzeja w Krakowie.

Absurd absurdowi nierówny…

W Hiszpanii do dziś przechowywane jest pióro, które spadło ze skrzydła archanioła Gabriela podczas zwiastowania. Katedra w Magdeburgu posiada drabinę, na której kogut piał, kiedy Piotr zaparł się Chrystusa. W Santiago de Compostela, przy grobie św. Jakuba Apostoła, jest ogon osła, na którym Chrystus wjeżdżał do Jeruzalem. Na Lateranie przechowywana jest złota urna, pełna manny, zebranej na pustyni. Dwa odciski stóp, pozostawione ponoć przez Jezusa w bazaltowym kamieniu z Via Appia, znajdują się w kaplicy bazyliki św. Wawrzyńca za Murami w Rzymie. Matka Boska, z kolei, ślad swojej stopy zostawiła w skale, w miejscowości Bardo Śląskie, w Polsce. Kościół św. Krzyża Jerozolimskiego w Rzymie ma mały palec niewiernego Tomasza, którym ów niedowiarek dotknął ran Chrystusa.

Relikwie wcale nie musza być skromnych rozmiarów. Mogą być całkiem okazałe. Dwie największe to: święty domek (bazylika Santuario della Santa Casa) w Loreto i święte schody w bazylice św. Jana na Lateranie. Domek Loretański miał być, według legendy, mieszkaniem Matki Boskiej, przeniesionym w 1295 roku z Nazaretu, przez czterech aniołów. Scala Sancta, czyli dzwudziestoośmiostopniowe marmurowe schody, po których szedł Chrystus na spotkanie z Piłatem, w sposób nie mniej cudowny, zostały przywiezione z Jerozolimy.

Oczywiście — muzeum „najprawdziwszych” relikwii szybko nie powstanie… przecież Kościół nie będzie sam się ośmieszał.

topFakty i Mity nr 33/2003



[Relikwie w Internecie:] — część stron może już nie istnieć