Wysuń menu główne / MAIN MENU «•» wysuń / schowaj MENU
uStronie INDEX
Strona zgodna z najnowszą normą XHTML 1.1.: uStronie :. Spis artykułów / CONTENT
forum | chat | księga gości
INDEX Biblia Artykuły Hebrajski

Czy ROZWÓD jest najlepszym rozwiązaniem?

BIBLIJNY PUNKT WIDZENIA
rozwód

W WIELKIEJ BRYTANII duchowny wita obecnych na niecodziennej ceremonii. Stoi przed nim para, a towarzyszą jej bliscy przyjaciele i dzieci. Czy to kolejny radosny ślub? Skądże! Podczas tej ceremonii następuje rozwiązanie małżeństwa. Rozwody tak się już upowszechniły, że w niektórych kościołach odprawia się z tej okazji okolicznościowe nabożeństwa!

Czy myślisz o rozwodzie? Jeśli tak, to czy rozwiązanie twego związku naprawdę utoruje ci drogę do szczęśliwszego życia? Co można zrobić, by zaznawać szczęścia u boku współmałżonka?

„Staną się jednym ciałem”

Kiedy doszło do zaślubin pierwszej pary ludzkiej, Bóg powiedział, że „mężczyzna opuści ojca i matkę i przylgnie do swej żony, i staną się jednym ciałem” (Rodzaju 2:24). Małżeństwo miało więc być trwałym związkiem. Dlatego później Jezus oświadczył, że jedynym powodem do biblijnego rozwodu, dającego możliwość założenia nowej rodziny, jest rozpusta (Mateusza 19:3-9).

A zatem w małżeństwie ogromną rolę odgrywa lojalność. Co jednak zrobić, jeśli twój związek przeżywa poważne trudności?

Czy rozwód jest dobrym rozwiązaniem?

Jezus podał pewną zasadę, według której możemy oceniać podejmowane przez siebie decyzje. Powiedział: „Mądrość potwierdza swą prawość swoimi dziełami” (Mateusza 11:19). Jakie skutki przyniosły rozwody orzekane z błahych powodów?

„Korzyści wypływające z rozwodów są przeceniane” — oświadczyła profesor Linda Waite, socjolog z Uniwersytetu Chicagowskiego, która kierowała zespołem specjalistów zgłębiających problematykę nieszczęśliwych małżeństw. A profesor Michael Argyle z Uniwersytetu Oksfordzkiego, po 11 latach analizowania relacji tysięcy ludzi stwierdził, że „najmniej szczęśliwe były osoby rozwiedzione lub żyjące w separacji”. Jak to możliwe?

Co prawda, rozwód niekiedy usuwa pewne kłopoty, może jednak wywołać serię przykrych zdarzeń, na które czasami nie ma się żadnego wpływu. Jak wykazały badania, zazwyczaj nie eliminuje on objawów depresji ani nie umacnia poczucia własnej wartości.

Chociażby twój związek nie był „idealny”, trwanie u boku partnera może mieć dobre strony. Sporo z tych, którzy podjęli taką decyzję, jest dziś zadowolonych z życia. Profesor Waite zauważyła: „Wiele trudności w końcu da się usunąć i małżeństwa stają się szczęśliwsze”. Jak wynika z pewnego badania, prawie 8 na 10 osób, które w przeszłości były „bardzo nieszczęśliwe”, ale się nie rozwiodły, pięć lat później uznało, że ma „udany związek”. A nawet jeśli doszło do poważnego kryzysu, pary uczynią mądrze, gdy powstrzymają się od pochopnej decyzji o rozwodzie.

Praktyczne kroki

Osoby biorące pod uwagę rozwód powinny się zastanowić, czy mają realistyczne podejście do małżeństwa. Środki masowego przekazu kreują wizerunek romantycznej miłości, której punktem kulminacyjnym jest ślub z iście bajkowym zakończeniem. Jednak po hucznej uroczystości, gdy wielkie nadzieje się nie spełniają, pojawia się rozczarowanie, które prowadzi do konfliktów. Jeśli napięcie w małżeństwie narasta, zranione uczucia zaczynają dominować nad zdrowym rozsądkiem. Miłość gaśnie, stopniowo wypierana przez gniew i nienawiść. W takiej sytuacji wielu uważa rozwód za najlepsze wyjście (Przysłów 13:12).

Zamiast dopuszczać, by twój sposób myślenia kształtowały negatywne emocje, utrzymuj kontakt z osobami żyjącymi w silnych związkach małżeńskich. Chrześcijanie mają ‘jedni drugich pocieszać i budować’ (1 Tesaloniczan 5:11). Ci, którzy przeżywają trudności w małżeństwie, z całą pewnością potrzebują zachęt współwyznawców.

Znaczenie zbożnych przymiotów

„Przyodziejcie się w tkliwe uczucia: współczucie, życzliwość, uniżenie umysłu, łagodność i wielkoduszną cierpliwość” — nawoływał apostoł Paweł (Kolosan 3:12). Zbożne przymioty mogą w trudnych chwilach pomóc zachować jedność małżeńską.

Apostoł zachęcał też: „Dalej znoście jedni drugich i wspaniałomyślnie przebaczajcie sobie nawzajem, jeśli ktoś ma powód do uskarżania się na drugiego” (Kolosan 3:13). Jak oświadczył Christopher Peterson, psycholog z Uniwersytetu Stanu Michigan, „szczęście w ogromnej mierze zależy od gotowości przebaczania”.

Życzliwość, delikatność i chęć przebaczania rodzą miłość, która jest „doskonałą więzią jedności” (Kolosan 3:14). Niewątpliwie byliście kiedyś w sobie zakochani. Czy potraficie wskrzesić tamto uczucie? Bez względu na to, w jak trudnym położeniu się znaleźliście, nie traćcie otuchy. Wasze małżeństwo ma szansę przetrwać. Jeśli pozostaniecie razem i będziecie stosować w życiu zasady biblijne, zapewne zaznacie więcej szczęścia, niż kiedykolwiek sobie wyobrażaliście. A wasze wysiłki z całą pewnością sprawią radość Jehowie Bogu —Twórcy małżeństwa (Przysłów 15:20).

topPrzebudźcie się! nr 17, z 8 września 2004