Wysuń menu główne / MAIN MENU «•» wysuń / schowaj MENU
uStronie INDEX
Strona zgodna z najnowszą normą XHTML 1.1.: uStronie :. Spis artykułów / CONTENT
forum | chat | księga gości
INDEX Biblia Artykuły Hebrajski

ZACHODNI BRZEG — na tropach Biblii

STATYSTYKA
Powierzchnia: 5 860 km2
Ludność: 1,7 mln
Gęstość zaludnienia: 290 mieszk/km2
Osiedla żydowskie: 202
Granice: z Jordanią 97 km, z Izraelem 307 km
KLIMAT
Podzwrotnikowy przejściowy. Gorące, suche lata i łagodne zimy. Średnia temperatura w styczniu +13°C, w lipcu +31°C. Suma opadów rocznych: 530 mm.
GOSPODARKA
Rolnictwo: uprawa owoców, warzyw
Przemysł mineralny (budowlany), spożywczy (tytoniowy), lekki (tekstylny)
W SKRÓCIE
Oficjalne nazwy: palestyńska — West Bank (Cisjordania); izraelska — Judea
Największe miasta: Jerycho, Betlejem, Nablus, Ram Allah, Hebron
Języki: arabski, hebrajski, angielski
Waluta: szekel, dinar jordański
Religie: islam (75%), judaizm (17%), chrześcijaństwo (8%)
CO WARTO ZOBACZYĆ
Betlejem, Jerycho, Qumran, Morze Martwe
West Bank Palestynki zakładają często tradycyjne czepce, ozdobione monetami.
West Bank W mieście Taybeh stykają się ze sobą nie tylko judaizm i islam. Żyją tu także prawosławni, chrześcijanie.

Boże Narodzenie w Betlejem.

Pasterka w wigilię Bożego Narodzenia odbywa się w Betlejem w najstarszym zachowanym kościele świata, wzniesionym nad miejscem, w którym rzekomo urodził się Jezus.

RODZINNE miasto Jezusa, odgrywające ważną rolę w dziejach biblijnych, należy do najważniejszych miejsc chrześcijaństwa na terenie Izraela. Najsławniejszą tutejszą budowlą jest bez wątpienia Bazylika Narodzenia Pańskiego.

W 325 roku cesarz Konstantyn Wielki rozkazał wznieść wielką świątynię nad grotą, w której, według ludzkiej tradycji, przyszedł na świat Jezus. Przez otwór w podłodze pielgrzymi mogli zajrzeć do jej wnętrza. Wielokrotnie niszczony i odbudowywany kościół uchodzi za najstarszy zachowany na świecie. Dziś dzielą go ze sobą chrześcijanie obrządku prawosławnego i ormiańskiego oraz katolicy i protestanci [zob. artykuły: Spory o miejsce święte, BETLEJEM — symbol jedności i miłości chrześcijańskiej?, Brat wali butem, oraz Bitwa o Betlejem w uStroniu]. Ołtarz Obrzezania przy ścianie południowej i ołtarz główny należą do wyznawców Kościoła prawosławnego, zaś oba ołtarze w północnej części świątyni — do Ormian.

Bazylika to monumentalna budowla z zamurowanym portalem. Do wnętrza dostać się można przez niskie wejście boczne, przez które jednorazowo przejść może tylko jedna osoba, co sprawia, że pragnący wejść lub wyjść turyści, muszą czekać w długich kolejkach. Pierwotni miało to uniemożliwić Mamelukom wjeżdżanie do środka konno.

Z południowego transeptu schodzi się do, liczącej 40 m2, Groty Narodzenia. Srebrna gwiazda znaczy miejsce w którym Jezus ujrzał światło słońca. Wielu chrześcijan marzy o spędzaniu Bożego Narodzenia w Betlejem. Po pasterce można, ze specjalnie w tym celu zainstalowanych budek telefonicznych, zadzwonić do domu i przenieść w ten sposób do ojczyzny dźwięk dzwonów bazyliki. Wielu pielgrzymów posila się później w którejś z miejscowych restauracji, prosi o wbicie do paszportu pamiątkowych stempli lub kupuje bożonarodzeniowe znaczki.

Arena dziejów biblijnych

Na Zachodnim Brzegu przybysz często napotyka miejsca znane z Biblii. O Jerychu wspomina się już w Starym Testamencie, a w okolicach Qumran znaleziono najstarsze teksty biblijne świata.

MIMO niepokojów politycznych, warto odwiedzić Zachodni Brzeg. Znajdują się tu liczne miejsca i miasta, o długiej historii i wielkim znaczeniu religijnym. Tu także — 404 m poniżej poziomu morza — leży najbardziej nieprzyjazny życiu akwen na ziemi — Morze Martwe.

West Bank Bazar w Jerychu.

W okolicach Hebronu rozegrała się niemała część dziejów biblijnych. Dziś w tym mieście mieszka około 100 000 Palestyńczyków i kilkuset osadników żydowskich. W 1994 roku, żydowski lekarz Baruch Goldstein zastrzelił tu 29 modlących się muzułmanów Jego grób znajduje się w założonej w 1972 roku dzielnicy Kiryat Arba, którą przed atakami ze strony Palestyńczyków chroni wysoki płot z drutu kolczastego.

Leżące na wschodzie Zachodniego Brzegu Jerycho jest prawdopodobnie najstarszym miastem świata. Dane historyczne na jego temat pochodzą sprzed około 4000 lat. Biblia wzmiankuje miasto już od 1 300 roku p.n.e., a część murów miejskich i 9-metrowa wieża to najstarsze znane budowle kamienne na kuli ziemskiej. Obok Kościoła Kuszenia Jezusa można tu oglądać kamień, na którym siedział poddawany owej próbie Chrystus oraz grotę, w której pościł przez 40 dni.

Słynne na cały świat jest także Qumran nad Morzem Martwym. W skalnych pieczarach w jego okolicach znaleziono w 1947 roku ponad 900 rękopisów, które okazały się najstarszymi tekstami biblijnymi. Poniżej odkopano osiedle esseńczyków, założone ok. 150 roku p.n.e. Wspólnota ta powstała w proteście przeciwko panującemu wśród ich współwyznawców rozluźnieniu obyczajów. Gdy w 68 roku wkroczyły na te ziemie oddziały rzymskie, esseńczycy ukryli kosztowności i zawartość biblioteki w skalnych jaskiniach.

topWest Bank
West Bank
CO TRZEBA WIEDZIEĆ
  1. Boże Narodzenie obchodzi się w Betlejem trzykrotnie: 24/25 grudnia świętują je katolicy i protestanci, 6 stycznia prawosławni, 17/18 stycznia Ormianie.
  2. Hebron uchodzi za twierdzę ortodoksyjnych wyznawców judaizmu. Miasto nieustannie trafia na czołówki światowych gazet jako arena regularnych starć ulicznych pomiędzy palestyńską młodzieżą, izraelskimi osadnikami a policją.
  3. Nablus jest największym miastem Zachodniego Brzegu. Przyciąga przybyszów specyficznym orientalnym urokiem, a uliczki w centrum zamieniły się w jeden wielki bazar.
  4. W okolicach Tel Awiwu i Nablusu, u stóp swej świętej góry Garizim żyją Samarytanie, jeden z najmniejszych narodów świata.