Wysuń menu główne / MAIN MENU «•» wysuń / schowaj MENU
uStronie INDEX
Strona zgodna z najnowszą normą XHTML 1.1.: uStronie :. Spis artykułów / CONTENT
forum | chat | księga gości
INDEX Biblia Artykuły Hebrajski

TEL-AWIW — pulsujące życiem miasto, wśród piasków pustyni

STATYSTYKA
Liczba mieszkańców: 357 tys. (w całej aglomeracji Tel Awiwu powyżej 1 min)
Powierzchnia: 37 km2
Gęstość zaludnienia: 9 650 mieszk./km2
Najwyższy budynek: Wieża Szalom (140 m wysokości)
W SKRÓCIE
Miasta na obrzeżach Tel Awiwu: Ramat Awiw, Ramat Gan, Giv'ataim, Benei Beraq, Bat Yam, Holon
Języki: Języki oficjalne: hebrajski i arabski; w powszechnym użyciu angielski i inne języki europejskie, w tym rosyjski i polski
Waluta: nowy szekel izraelski (1 szekel = 100 agorot)
Podział administracyjny: 6 dystryktów
Religie: judaizm (82%), islam (14%), chrześcijaństwo (2%)
Główna rzeka krajowa: Jordan
Porty lotnicze: międzynarodowy im. Bena Guriona, krajowy w Dov
GOSPODARKA
Przemysł: elektroniczny (sprzęti oprogramowanie komputerowe), poligraficzny, zbrojeniowy, chemiczny, energetyczny, spożywczy (przetwórstwo owoców, warzyw, ryb)
Rzemiosło artystyczne, szlifiernie diamentów
Usługi: finansowe, ubezpieczeniowe
Turystyka
Rolnictwo
CO WARTO ZOBACZYĆ
Starą, historyczną część Jaffy, Muzeum Sztuki w Tel Awiwie, Muzeum Eretz Tel Aviv, dom poety Bialika, promenadę nad Morzem Śródziemnym
KLIMAT
Podzwrotnikowy przejściowy. Średnia temperatura w styczniu +9°C, w sierpniu +31°C. W styczniu średnio 17 słonecznych dni, w sierpniu aż 31. Temperatura morza od +18°Cdo +29°C.
Tel-Aviv Tel Awiw nieustannie się rozwija. Nowoczesne hotele i imponujące biurowce, wdzierają się nawet na plaże
Od miejscowości wypoczynkowej do światowej metropolii
Tel-Aviv Dzisiejszy Tel-Awiw-Jaffa powstał w 1950 roku z połączenia różniących się od siebie charakterem miast: starej biblijnej Jaffy i nowoczesnej metropolii — Tel-Awiwu
Tel Awiw to miasto, które wyrosło z pustyni. Wizja nowoczesnego ośrodka miejskiego, która wydawała się utopią, została urzeczywistniona.

Mieszkańcy Jaffy, chcąc uciec od miejskiego zgiełku, kupili w 1909 r. połacie ziemi na północ od starego miasta. Osiedle, które miało być oazą spokoju, nazwano Tel Awiwem — „wzgórzem wiosny”. Jednak już przed I wojną światową nowy ośrodek przeżył okres dynamicznego rozwoju — coraz więcej przedsiębiorstw ze starej Jaffy przenosiło się na północ.

Architekturę miasta wyznaczył tzw. styl międzynarodowy. W latach 20. i 30. architekci z Europy, Stanów Zjednoczonych i arabskiego Wschodu realizowali tu śmiałe projekty, czerpiące z tradycji klasycystycznych, z secesji i wreszcie z modernistycznego funkcjonalizmu, którego głównymi przedstawicielami byli Le Corbusier, Mendelsohn i niemiecka szkoła Bauhausu, prowadzona przez Waltera Gropiusa. Całą tę niezwykłą różnorodność można podziwiać z wieży Szalom w Tel Awiwie — najwyższej budowli na Bliskim Wschodzie.

W czasach faszyzmu i II wojny światowej Tel Awiw stał się miastem emigrantów i uciekinierów z całego świata. Gdy w 1948 r. powstało państwo Izrael, liczył już 230 tys. mieszkańców. Również w okresie powojennym osiedlali się tu Żydzi, przybyli z różnych stron. Obecnie w zespole miejskim Tel Awiwu żyje już niemal milion mieszkańców.

Tel-Aviv Tel-Aviv Jaffo

Miejsce, w którym zatrzymała się arka Noego

Tel Awiw to nie tylko centrum życia gospodarczego Izraela. To również miasto, w którym u stóp drapaczy chmur, na plażach i w nocnych klubach tętni barwne życie.

W miejscu, gdzie dziś leży Tel Awiw, jeszcze przed stu laty rozciągała się pustynia i nie było śladu cywilizacji. Życie skupiało się kilka kilometrów na południe, w niedalekiej Jaffie. Według przekazu biblijnego, gdy wody potopu opadły, arka Noego osiadła na górze Ararat. Najmłodszy syn Noego, Jafet, wypatrzył ze wzniesienia piękne wzgórze nad zatoką i tu osiedlili się ocaleni z potopu ludzie, nazywając to miejsce Jaffa (z hebr. „piękne”). Jaffa przetrwała wojny i liczne podboje, stając się tyglem, w którym mieszały się kultury i religie różnych narodów i ludów.

W starożytności należała do królów asyryjskich, imperium Aleksandra Wielkiego, Syryjczyków, wreszcie od II wieku p.n.e. do władców izraelskich. W czasach rzymskich utraciła znaczenie na rzecz konkurencyjnego portu, Caesarei, zbudowanej przez biblijnego króla Heroda. Po podboju Ziemi Świętej przez rycerzy krzyżowych (XII w.) była siedzibą biskupstwa, lecz w czasach muzułmańskich ponownie podupadła — port zniszczono, by zapobiec kolejnej krucjacie. Ponowny rozkwit Jaffy rozpoczął się dopiero w XIX w, wraz z nastaniem osadnictwa żydowskiego w Palestynie. W 1820 r. przybyli tutaj pierwsi Żydzi, którzy dziś stanowią 82% ludności Izraela.

topTel-Aviv
Tel-Aviv
CO TRZEBA WIEDZIEĆ
  1. 15 maja 1948 r. w domu pierwszego burmistrza Tel Awiwu Meira Dizengoffa proklamowano powstanie państwa Izrael (po hebrajsku: Medinat Israel).
  2. W sławnej restauracji „Dom Ben Guriona” jadają wybitne osobistości izraelskiego świata polityki i biznesu.
  3. Najstarsza część Jaffy, Neve Tzedek, to luksusowa dzielnica, w której osiedlają się najzamożniejsi mieszkańcy Tel Awiwu.
  4. Premier Izaak Rabin, który przyczynił się do zbliżenia izraelsko-palestyńskiego, został zastrzelony podczas manifestacji pokojowej 5 listopada 1995 r. przez żydowskich ekstremistów.