Wysuń menu główne / MAIN MENU «•» wysuń / schowaj MENU
uStronie INDEX
Strona zgodna z najnowszą normą XHTML 1.1.: uStronie :. Spis artykułów / CONTENT
forum | chat | księga gości
INDEX Biblia Artykuły Hebrajski

SYNAJ — pomost między Afryką i Azją

STATYSTYKA
Powierzchnia: 50 000 km2
Długość: 370 km
Szerokość: do 220 km
Ludność: ok. 200 000 nomadów (w większości żyujących na północy)
W SKRÓCIE
• Terytorium egipskie, podzielone na Gubernię Północnego Synaju i Gubernię Południowego Synaju
Język: arabski
Waluta: funt egipski
Religia: islam
Najważniejsze miasta: Al-Arisz, Rafah, Al-Tur, Szarm asz-Szajch, Zahab, Nuweiba
Góry: Góra Katarzyny, Moussa, Al Thabt
Międzynarodowy port lotniczy: Szarm asz-Szajch
GOSPODARKA
Hodowla
Górnictwo manganu i ropy naftowej
Turystyka
CO WARTO ZOBACZYĆ
Prawosławny Klasztor Sw. Katarzyny (wspaniały zbiór rękopisów), Górę Mojżesza, oazę w Wadi Feran, Zahab, Szarm asz-Szajch, Ras Mohammed (jedyny w swoim rodzaju świat podwodny), gaje palmowe, fort turecki w Al-Arisz.
KLIMAT
Zwrotnikowy suchy. Temperatury od +20°C w styczniu do +35°C w lipcu.
Synaj Mieszkańcy Synaju to w większości Beduini
Łakomy kawałek pustyni
Synaj Niemal cały Synaj to pustynie: skalne, żwirowe i piaszczyste. Część z nich można dzięki sztucznemu nawadnianiu wykorzystać na potrzeby rolnictwa.
Egipscy faraonowie eksploatowali na Synaju złoża złota i miedzi. Ale jeszcze bardziej zależało im na pewnym błękitnym kamieniu półszlachetnym. Z jego powodu Półwysep Synaj nazywany jest także „krainą turkusów”.

Półwysep Synaj to w większości tereny pustynne. Jedynie na północy znaczne obszary zajmują gaje oliwne. Nad Morzem Śródziemnym ciągną się piękne plaże. W środkowej części wybrzeża wąski język lądu oddziela od morza jezioro Bardawil (168 km2), w którym żyją egzotyczne gatunki ryb.

Południową część półwyspu zajmują góry pochodzenia wulkanicznego o osobliwych formach. Ich najwyższym szczytem jest Góra Katarzyny (2 637 m). Na malowniczych plażach, otaczających południowy cypel półwyspu, można zażywać słońca i kąpieli przez cały rok. W ostatnich latach powstało tu wiele hoteli „pod palmami” i komfortowa infrastruktura.

Przez długi czas Półwysep Synaj był kością niezgody między Egiptem a Izraelem. Natrafiono tu na złoża ropy naftowej, a poza tym, mimo klimatu pustynnego, tereny te częściowo nadają się do zasiedlenia: na Synaju powstało kilka miast-oaz, wokół których rozwija się rolnictwo. Podczas wojny sześciodniowej w 1967 r. Izrael zajął cały półwysep, a po wojnie Jom Kippur w 1973 r. zdecydował się zwrócić go etapami Egiptowi: nie wynikało to jednak z sukcesów militarnych Egiptu, lecz ze strategii Izraela, który dążył do porozumienia z zachodnim sąsiadem, aby podczas następnego konfliktu arabskiego nie walczyć na dwóch frontach. Obecnie, poza częścią pustyni Negev na wschodzie, cały Synaj znajduje się ponownie we władaniu Egiptu. Jednak dotąd nie udało mu się przeprowadzić na Synaju akcji osiedleńczej na większą skalę, która odciążyłaby w pewnym stopniu przeludnioną Dolinę Nilu.

Synaj U podnóża Góry Mojżesza lezy prawosławny Klasztor św.Katarzyny. Jest on idealnym miejscem do kontemplacji i medytacji w samotności.

Kraj Mojżesza

Synaj wymieniany jest w kilku starożytnych źródłach. Według przekazu biblijnego przebywał tu przez 40 lat naród Izraela.

Według Biblii, Izraelici po opuszczeniu Egiptu podążali na południe żyzną doliną Wadi Feran, wzdłuż zachodniego wybrzeża półwyspu. Następnie skierowali się na wschód, w głąb Synaju. Szczegóły biblijnego opisu geograficznego są uderzająco zgodne ze stanem faktycznym. Tam zawarli przymierze z Bogiem Jahwe. Od tego momentu datuje się powstanie zwartego narodu.

topSynaj
Synaj
CO TRZEBA WIEDZIEĆ
  1. Woda w Morzu Czerwonym u wybrzeży Synaju jest tak czysta, że po zanurkowaniu możemy widzieć na odległość ponad 30 m.
  2. W latach 1859-69 wybudowano Kanał Sueski. Dzięki niemu statki handlowe podążające do Indii nie muszą opływać niebezpiecznego Przylądka Dobrej Nadziei w Afryce Południowej.
  3. Upaństwowienie Kanału Sueskiego przez Egipt doprowadziło do pierwszej wojny z Izraelem w 1956 r.
  4. Znane z przekazów starożytnych złoża złota, miedzi i kamieni półszlachetnych występujące na Synaju zostały już niemal całkowicie wyeksploatowane.