Wysuń menu główne / MAIN MENU «•» wysuń / schowaj MENU
uStronie INDEX
Strona zgodna z najnowszą normą XHTML 1.1.: uStronie :. Spis artykułów / CONTENT
forum | chat | księga gości
INDEX Biblia Artykuły Hebrajski

Morze MARTWE

W SKRÓCIE
• Morze zamknięte na granicy izraelsko-jordańskiej
• Podzielone na dwa baseny
• Najniższy punkt powierzchni Ziemi
• Zbiornik wodny o najwyższym zasoleniu na świecie
KLIMAT
Podzwrotnikowy. Średnie temperatury około +25°C, chociaż +50°C nie należy do rzadkości.
GOSPODARKA
Przemysł chemiczny głównie farmacja i produkcja nawozów, pozyskiwanie bromu, wapnia i magnezu; turystyka.
STATYSTYKA
Powierzchnia: 1 200 km2
Zasolenie: 30%
Maksymalna długość: 80 km
Maksymalna szerokość: 18 km
Temperatura: w różnych porach roku waha się od + 19°C do +36°C
CO WARTO ZOBACZYĆ
Pustynię Judejską z licznymi miejscowościami biblijnymi. Jaskinie skalne Qumran — siedzibę przedchrystusowej sekty Eseńczyków. Kanion Murabbat. Twierdzę Masada. Miejsce, w którym znajdowało się biblijne miasto Sodoma. Zródła Ein Guedi.
Najniżej położone miejsce na świecie.
Morze Martwe Każda próba pływania w Morzu Martwym jest skazana na niepowodzenie. Ze względu na niezwykle wysoką zawartość soli w wodzie, można się tylko unosić na powierzchni.
Morze Martwe leży średnio 400 metrów poniżej poziomu morza. Tym samym jest najniżej położonym miejscem na powierzchni Ziemi, a zarazem najbardziej zasolonym zbiornikiem wodnym naszej planety.

Morze Martwe wraz ze Świętą Rzeką Jordan tworzy między Izraelem a Jordanią zapadlisko, sięgające daleko w głąb kontynentu afrykańskiego. Jego wiek ocenia się na 12 000 lat, a pod nazwą „Morze Słone” figuruje już w Biblii.

Morze Martwe ma 80 kilometrów długości, a w najszerszym miejscu — między Górami Moab na wschodzie i Pustynią Judejską na zachodzie — 18 kilometrów szerokości. Powierzchnia całkowita wynosi około 1 200 km2. Część północna jest znacznie głębsza niż środkowa, gdzie głębokość morza dochodzi do zaledwie około dziesięciu metrów.

Określenie „Morze Martwe” jest mylące. Jest to właściwie jezioro, które nie podlega tzw. „pływom”, wykazuje jednak sezonowe wahania stanu wody. Jego najgłębszy punkt leży 794 metrów poniżej poziomu Morza Śródziemnego. Zawartość soli w Morzu Martwym jest tak wysoka dlatego, że dopływa do niego bardzo niewiele wody, która szybko paruje z powodu silnych upałów.

Morze Martwe Widok wytrąconej — w procesach parowania — soli, przypomina olbrzymi abstrakcyjny obraz.

Morze Martwe nie nadaje się do pływania, ale ma walory, które uczyniły z niego atrakcję turystyczną. Poza tym, skład jego wody umożliwia różnorodne wykorzystywanie w przemyśle chemicznym; w basenach parowania dyfuzyjnego uzyskuje się takie pierwiastki, jak wapń, brom i magnez.

Zbiornik wodny, w którym nie ma życia

Nazwa „Morze Martwe” nie jest ani trochę przesadzona. Ze względu na skrajnie wysokie zasolenie wody, nie może tu istnieć żadne życie.

To jedyny w swoim rodzaju, osobliwy zbiornik wodny, który zawsze fascynował naukowców w sposób szczególny. W latach 60-tych dwudziestego wieku, przeprowadzono tu największą dotąd serię badań.

W Morzu Martwym nie żyje ani jedna ryba, jednak to „Słone Morze” przyczynia się na swój sposób do ochrony zdrowia i życia: co roku przyjeżdżają tu na kurację tysiące gości leczących się w cieplicach i uzdrowiskach położonych wokół niego.

Morze Martwe W pobliżu Sedon (biblijnej Sodomy) znajduje się skała, zwana „Żoną Lota”. Według Pierwszej Księgi Mojżeszowej (Genesis), kobieta ta zamieniła się w słup soli, złamawszy Boży zakaz oglądania się za siebie.

W latach 1947-56, w skalnych jaskiniach na północnym zachodzie Morza Martwego, w pobliżu Kumran, odnaleziono słynne Zwoje Pism Eseńczyków; jest to około 500 rękopisów stanowiących dowód przestrzegania Prawa Mojżeszowego przez sektę eseńczyków w II wieku przed Chrystusem. Zwoje te są do dziś przedmiotem badań (i sporów) teologów całego świata.

topMorze Martwe
Morze Martwe
CO TRZEBA WIEDZIEĆ
  1. Nazwę „Morze Martwe” nadał temu słonemu akwenowi grecki uczony Pauzaniasz, który pierwszy go badał.
  2. Fotografia na górze nie jest fotomontażem: naprawdę można leżeć na powierzchni Morza Martwego i czytać gazetę albo chodzić bez podparcia rąk, będąc zanurzonym po piersi w wodzie.
  3. Pierwsze 500 zwojów pism z Qumran znalazł przez przypadek w roku 1946 pewien Beduin.
  4. Dzisiaj Zwoje z Qumran można oglądać w dwóch muzeach Jerozolimy: w Muzeum Rockefellera i Muzeum Narodowym.