Wysuń menu główne / MAIN MENU «•» wysuń / schowaj MENU
uStronie INDEX
Strona zgodna z najnowszą normą XHTML 1.1.: uStronie :. Spis artykułów / CONTENT
forum | chat | księga gości
INDEX Biblia Artykuły Hebrajski
terrorysta Osoby, zajmujące się terroryzmem, niejednokrotnie nie ukrywają swej tożsamości, czując się bezkarnym i poważanym wśród swych społeczności lokalnych, pod protektoratem popierających terroryzm rządów.

robot Atak tego nieletniego palestyńskiego terrorysty samobójcy został uniemożliwiony przez robota.

Ludzie bomby

Portret islamskiego kamikaze

„Żałuję, że nie mam jeszcze jednego syna, który chciałby oddać życie słusznej sprawie”, powiedział Ali Hadż Omar kamerzystom palestyńskiej telewizji. Jego 23-letni jedynak, członek islamskiego Hamasu, wysadził w powietrze jerozolimską pizzerię, zabierając ze sobą na tamten świat kilkanaście osób, w tym matkę z pięciorgiem dzieci. Ta krótka, straszna deklaracja wiary wprowadza w świat, którego przeciętny Europejczyk nie jest w stanie pojąć; świat, w którym życie ludzkie nie stanowi żadnej wartości. Jest tylko narzędziem walki, takim jak pocisk wystrzelony z wyrzutni rakiet.

Syn Hadżego Omara był młodym, przystojnym mężczyzną, absolwentem islamskiego uniwersytetu w Hebronie, który w niczym nie przypominał samobójców zamachowców poprzedniego pokolenia. Symbolizuje on przemiany, jakie w ostatnich latach zarysowały się we wszystkich niemal ruchach wojującego islamu. Pierwszych szahidów, czyli muzułmańskich fanatyków gotowych umrzeć dla Allaha, werbowano w obozach dla palestyńskich uchodźców rozsianych po całym Bliskim Wschodzie. Byli to na ogół ludzie niewykształceni, wyciągani z samego dna nędzy, nie mający nic do stracenia. Zwabieni obietnicą hurysek czekających na nich w islamskim raju, a także zapomogą rzędu kilku tysięcy dolarów wypłacanych rodzinom z kasy irańskich mocodawców, kroczyli w śmierć bez wahania, bo przecież nigdy nie zaznali tego, co można określić godnym życiem.

Nowa generacja islamskich kamikaze to ludzie pokroju młodego Omara. Nie trzeba ich werbować, kusić rajem i dolarami. Całkowicie świadomi tego co czynią, sami zgłaszają się do wykonania ostatniego w ich życiu zadania. Postrzegają je jako misję religijno-historyczną: Saladyn zlikwidował Królestwo Jerozolimskie w XII stuleciu; oni, rycerze Allaha, zmiotą z powierzchni ziemi państwo żydowskie. Tym, czym dla rycerzy wypraw krzyżowych była Stolica Apostolska, jest dla nich Ameryka i jej zachodnia cywilizacja.

smile Dwóch Arabów jedzie samochodem. Jeden mówi do drugiego:
— wysadź mnie przy ambasadzie…

Nowy nabór samobójców wysyłany jest do Iranu, Libanu lub Syrii na długotrwałe szkolenie. Filozofia życia i śmierci stanowi integralną część programu. Wykładowcy wzmacniają przekonanie „studentów” szkoły umierania, że życie jednostki jest niczym wobec życia narodu; że ich ofiara to najwyższy wyraz zarówno patriotyzmu jak i miłości do Allaha. Ponadto inteligencja i wykształcenie kandydatów na terrorystów ułatwia przysposobienie im wiedzy o budowie trudnych do wykrycia ładunków wybuchowych i ich właściwego uruchomiania. Ci, którzy zdaniem instruktorów stanęli na wysokości zadania, przerzucani są w pobliże przyszłego miejsca zamachu, aby czekać tam na ostateczny rozkaz: kiedy, gdzie i kogo zabić.

topRoman Frister polityka ONET