Wysuń menu główne / MAIN MENU «•» wysuń / schowaj MENU
uStronie INDEX
Strona zgodna z najnowszą normą XHTML 1.1.: uStronie :. Spis artykułów / CONTENT
forum | chat | księga gości
INDEX Biblia Artykuły Hebrajski

JEROZOLIMA — ośrodek kultu wielkich religii

STATYSTYKA
Ludność: 550 000 (z tego 100 000 to Arabowie)
Gęstość zaludnienia: 900 mieszk./km2
CO WARTO ZOBACZYĆ
Miejsca Święte, grobowiec króla Heroda, dzielnicę ortodoksyjnych Żydów Mea Sharim, Yad Vashem — miejsce pamięci ofiar nazizmu, parlament (Kneset).
GOSPODARKA
75% mieszkańców Jerozolimy pracuje w sektorze usług, ochronie zdrowia i edukacji. Najważniejsze gałęzie gospodarki to turystyka, przemysłowa produkcja używek i budowa maszyn.
W SKRÓCIE
• Główne miasto w państwie Izrael
Języki: hebrajski, arabski, jidysz
Waluta: nowy szekel izraelski
Religie: judaizm (większość), mahometanizm, chrześcijaństwo
Port lotniczy: „Ben Gurion International Airport” jest jednocześnie portem lotniczym Tel Awiwu i Jerozolimy
KLIMAT
Śródziemnomorski. Średnie temperatury: w styczniu +7°C, w lipcu +23°C
Jerozolima Panorama Świętego Miasta zdominowana jest przez niezliczone świątynie i miejsca kultu.
Centrum zaciętych walk na Bliskim Wschodzie.
Jerozolima W starej części Jerozolimy, każda wspólnota religijna ma własną dzielnicę. Meczet Omara ze złotą kopułą znajduje się w muzułmańskiej, wschodniej części miasta. Został zbudowany na fundamentach świątyni króla Salomona.
Z powodu swego znaczenia religijnego i strategicznego Jerozolima od tysiącleci jest widownią zbrojnych konfrontacji. Liczące 3 000 lat miasto miało różnych władców, aż w roku 1948 stało się stolicą nowo utworzonego państwa Izrael.

Jerozolima leży na wysokości 800 m n.p.m. Położona wysoko nad świętą rzeką Jordan, zajmuje korzystne strategicznie miejsce, z którego łatwo kontrolować sąsiednie doliny.

Już za czasów króla Dawida (dokładnie 1 000 lat p.n.e.) Jerozolima była stolicą państwa Judy. Później miasto zajmowali Babilończycy, Egipcjanie, Rzymianie, krzyżowcy i Turcy osmańscy. W latach 1920-48 Palestyna i jej stolica Jerozolima była terytorium mandatowym Wielkiej Brytanii.

W pierwszej połowie XX wieku w Palestynie osiedliło się wielu Żydów, a po I wojnie izraelsko-arabskiej, w roku 1948 żydowskie państwo Izrael uzyskało niepodległość. Jerozolimę podzielono na dwie części. Wschodnią część ze Starym Miastem zajęła Jordania, a Jerozolima Zachodnia stała się w roku 1950 stolicą Izraela. Podczas wojny sześciodniowej w roku 1967 Izraelczycy zaanektowali wschodnią część Jerozolimy i uchwalili ponowne zjednoczenie Świętego Miasta. W roku 1980 izraelski parlament, Kneset, ogłosił Jerozolimę niepodzielną stolicą.

Dzisiaj Jerozolima jest nie tylko stolicą, ale kulturalnym, religijnym i politycznym centrum państwa Izrael. Współżycie 450 000 żydowskich i 100 000 arabskich mieszkańców obfituje w problemy: muzułmańscy fanatycy dokonują regularnych zamachów bombowych, aby nie dopuścić do zbliżenia arabsko-izraelskiego.

Jerozolima Religijni Żydzi w modlitwie przy Ścianie Płaczu. Ściana ta jest ostatnią pozostałością muru obronnego, który król Herod kazał zbudować wokół świątyni w I wieku p.n.e.

Święte Miasto

Jerozolima jest miejscem świętym dla Żydów muzułmanów i chrześcijan. Pielgrzymki z całego świata przybywają do synagog, meczetów i kościołów na Starym Mieście.

Spacer ulicami Jerozolimy jest przeżyciem równie fascynującym dla chrześcijanina co dla muzułmanina, czy Żyda. Od dawna te trzy kultury współtworzą obraz miasta.

Stare Miasto otaczają potężne mury o ośmiu bramach. Za nimi znajduje się średniowieczny kościół św.Anny, Góra Kalwaria z grobem Chrystusa, Łuk Ecce-Homo, dzielnica Ormiańska z kościołem św.Jakuba, Cytadela i Luterański kościół Zbawiciela, z którego roztacza się wspaniały widok na całe miasto.

W części muzułmańskiej, na Górze Swiątyń, można zwiedzać Meczet Omara, Katedrę Łańcuchową i Stajnie Salomona.

Ściana Płaczu, relikt zniszczonej w roku 70 przez Rzymian świątyni, jest celem pielgrzymek Żydów z całego świata. Grób króla Dawida znajduje się w zachodniej części miasta, niedaleko od Muzeum Izraela, w którym przechowywane są słynne zwoje pism znad Morza Martwego.

topJerozolima
Jerozolima
CO TRZEBA WIEDZIEĆ
  1. Zwoje pism znad Morza Martwego to rękopisy pozostałe po eseńczykach wspólnocie wczesnochrześcijańskiej. W latach 1947-56 w jaskiniach skalnych nad Morzem Martwym znaleziono ponad 500 takich zwojów. Do dziś są przedmiotem sporów teologów.
  2. Żydowskie państwo Izrael proklamował w roku 1948, pochodzący z Polski, David Ben Gurion (1886-1973), który był jego pierwszym premierem.
  3. Przez całą Jerozolimę ciągnie się Via Dolorosa, droga krzyżowa Chrystusa, prowadząca na Golgotę.
  4. Arabska nazwa Jerozolimy „Al-Kuds” znaczy tyle co „Święta”.