Wysuń menu główne / MAIN MENU «•» wysuń / schowaj MENU
uStronie INDEX
Strona zgodna z najnowszą normą XHTML 1.1.: uStronie :. Spis artykułów / CONTENT
forum | chat | księga gości
INDEX Biblia Artykuły Hebrajski

EJLAT — izraelskie okno na Morze Czerwone

W SKRÓCIE
• Miasto w Izraelu
• Języki: hebrajski, arabski
• Religie: judaizm, islam, chrześcijaństwo
• Waluta: nowy szekel
• Międzynarodowy port lotniczy
STATYSTYKA
Liczba mieszkańców: 26 000 Odległości: do Jerozolimy 330 km, do Góry Synaj 290 km
CO WARTO ZOBACZYĆ
Obserwatorium podwodne, Muzeum Sztuki Współczesnej, Góry Ejlat, Kolumny Salomona w Dolinie Timna, Bastion HaMetsuda, skały i oazy Ein Netafim, Czerwony Wąwóz, Plażę Północną, rezerwat koralowców Shmurat Almogim, stację ornitologiczną i wiodące do niej szlaki turystyczne, Rafi Nelson's Village, krzemionkową plażę Taba, Synaj
GOSPODARKA
Działalność portu handlowego, Turystyka (sporty wodne, nurkowanie)
KLIMAT

Podzwrotnikowy przejściowy, gorący i słoneczny Średnia temperatura w styczniu: +16°C, w lipcu: +34°C. Suma opadów rocznych: 28 mm.

Słoneczny żar i rafy koralowe.

Z przymrużeniem oka można powiedzieć, że gospodarka Ejlatu opiera się na nakłanianiu ludzi do wypoczynku…
Eilat Leżący nad Zatoką Akaba Ejlat, łączy Izrael poprzez Morze Czerwone z Oceanem Indyjskim i Pacyfikiem. To skąpane w słońcu przez cały rok miasto jest obecnie najpopularniejszym kąpieliskiem w kraju.

EJLAT to na wskroś prowincjonalne miasteczko. Nie odbywają się tu głośne wydarzenia kulturalne, nie ma toru wyścigów konnych ani kasyn, a ponadto słoneczny skwar wysusza wszystko dookoła. Mimo to, miasto nad Zatoką Akaba jest głównym ośrodkiem turystycznym Izraela.

Eilat Do Ejlatu zawijają statki i jachty, płynące na Morze Czerwone.

To prawdziwy raj dla pływaków, żeglarzy amatorów surfingu, miłośników obserwacji egzotycznych gatunków ryb i raf koralowych. Leżące na południowym krańcu Izraela miasteczko działa jak magnes na amatorów wypoczynku, spacerów po plaży i wychłodzonego piwa. Większość gości stanowią Izraelczycy, przybywający tu z zamiarem oderwania się na kilka dni od wielkomiejskiego gwaru, w gęsto zaludnionej środkowej i północnej części kraju. Ejlat, do którego można dotrzeć tylko przez pustynię, zwykli oni nazywać „sof olam” („kraniec świata”) albo „huc ha'arec” („zagranica”). W okolicach kąpieliska warto wybrać się w Góry Ejlat. Niezwykłe oszlifowane przez surowe wiatry, pustynne formacje skalne sprawiają wrażenie jakby niespodzianie zastygłej, wyrzuconej przez wulkan lawy.

Niezapomnianych przeżyć dostarcza też obserwowanie przelatujących nad miastem milionów wędrownych ptaków, podążających wiosną z Afryki do lęgowisk i miejsc gniazdowania w Europie i Azji. Specjaliści wypatrzą wśród nich myszołowy orły i kanie. Z Ejlatu można również odbywać wycieczki na biblijną Górę Synaj.

Czasy biblijne i turystyka

Wielu Izraelczyków uważa Ejlat za najważniejsze miasto w swej ojczyźnie, ponieważ było ono pierwszym miejscem na rodzinnej ziemi, do którego dotarł lud Izraela po wyjściu z Egiptu, domu niewoli.

EJLAT był pierwszym miejscem w Ziemi Obiecanej, które wziął w posiadanie Możesz, prowadzący lud Izraela z niewoli egipskiej w rodzinne strony Z relacji biblijnej wynika, że prorok wkrótce oddalił się stąd w poszukiwaniu krainy mlekiem i miodem płynącej. Kilka wieków później król Salomon wybudował w tym miejscu port, który nazwał Etzion Geber. W 1949 roku do osady noszącej wówczas nazwę Umm Rashrash dotarli Izraelczycy; zastali opuszczony posterunek policji i porośnięte gąszczem ruiny.

Położenie geograficzne Ejlatu miało dla Izraela nieocenione znaczenie strategiczne — zapewniało młodemu państwu dostęp do Oceanu Indyjskiego i Spokojnego, a tym samym możliwość handlu z krajami Azji, Afryki Wschodniej, Australii i regionu południowego Pacyfiku. W ciągu kilkunastu lat odludne pustkowie przerodziło się w dynamicznie rozwijające się miasto. W Ejlacie jak grzyby po deszczu wyrastały bloki mieszkalne, dając schronienie napływającym do kraju Żydom, którzy przeżyli Holocaust oraz emigrantom (przeważnie uciekających przed prześladowaniami) z Iraku i Jemenu. Rozbudowujące się dzielnice mieszkalne zaczęły wkraczać na zbocza okolicznych wzgórz. Wraz ze wzrostem dobrobytu, w Ejlacie pojawiało się coraz więcej luksusowych willi.

Eilat Panoramę Ejlatu tworzą bloki mieszkalne z lat 50, ubiegłego wieku, przemieszane z okazałymi obiektami hotelowymi

Tak znaczny potencjał finansowy miasta wzbudził zazdrość sąsiadów. Planujący wojnę prezydent Egiptu, Gamal Abdel Naser, zamierzał w pierwszej kolejności opanować bogaty Ejlat. W maju 1967 roku wojska egipskie zablokowały miejscowy port i zajęły pozycje w górach na północ od miasta. Egipt zażądał też, aby oddziały pokojowe ONZ opuściły rejon Góry Synaj. Na kilka dni nad Ejlatem zawisło poważne niebezpieczeństwo, jednak wkrótce armia izraelska przeprowadziła błyskawiczną akcję: opanowała Synaj i położyła kres zagrożeniu militarnemu.

Po wojnie sześciodniowej regionem zaczęły wstrząsać zamachy terrorystyczne, dokonywane z terytorium sąsiadującej z Izraelem Jordanii. Przez wiele lat turyści ze zrozumiałych względów omijali więc Ejlat. Sytuacja uległa zmianie z chwilą, gdy król Jordanii Husajn zagwarantował Izraelowi bezpieczeństwo granicy. Odtąd Ejlat przeżywa niespotykany boom turystyczny; co roku kąpielisko odwiedzają dziesiątki tysięcy gości.

topEilat mapa
Eilat
CO TRZEBA WIEDZIEĆ
  1. Od kilku tysiącleci powodzeniem cieszy się biżuteria sporządzana z tzw. „kamienia z Ejlatu” o barwie zielono-błękitnej. Tę odmianę rudy miedzi można też formować i polerować.
  2. Temperatura w morzu u wybrzeży Ejlatu utrzymuje się przez cały rok na stałym poziomie (od +20 do +23°C). Dzieje się tak dzięki nieustannemu obiegowi wody, powodowanemu na powierzchni przez północne wiatry, a głębiej przez prądy z kierunku północ-południe.
  3. Mieszkańcy Ejlatu zwykli żartować, że gdyby mogli eksportować kamienie, byliby milionerami. Aluzja ta odnosi się do występujących w nadmiarze w okolicy skał z okresu prekambryjskiego.
  4. Co trzy lata odbywa się w Ejlacie renomowany międzynarodowy festiwal muzyki harfiarskiej.