Wysuń menu główne / MAIN MENU «•» wysuń / schowaj MENU
uStronie INDEX
Strona zgodna z najnowszą normą XHTML 1.1.: uStronie :. Spis artykułów / CONTENT
forum | chat | księga gości
INDEX Biblia Artykuły Hebrajski

Wycieczka wokół JEZIORA GALILEJSKIEGO

Kineret

NIEWIELE miejsc opisanych w Biblii przychodzi do głowy jej czytelnikom równie szybko jak Jezioro Galilejskie. Ale czy mógłbyś zamknąć oczy, wyobrazić sobie to słodkowodne jezioro i wskazać niektóre ważne miejsca — na przykład, gdzie wpływa i wypływa Jordan albo gdzie leży Kafarnaum lub Tyberiada?

Obejrzyj dokładnie zdjęcie, zamieszczone na samym dole tej strony, porównując je z położonym obok szkicem. Ile ponumerowanych miejsc potrafisz zidentyfikować? Im więcej ich poznasz, tym bardziej żywa i treściwa stanie się dla ciebie Biblia. Dlatego zachęcamy cię do odbycia krótkiej, pouczającej wycieczki.

Owo zdjęcie z lotu ptaka przedstawia widok z południowego zachodu. Zacznijmy od punktu numer 1. W której części jeziora leży? Tak, na jego południowym krańcu, skąd wypływa Jordan, biegnący dalej w dół między Samarią a Gileadem i wpadający do Morza Martwego. Po lewej zamieszczono zbliżenie tego fragmentu jeziora.

Jezioro Galilejskie jest położone w rowie tektonicznym około 200 metrów poniżej poziomu Morza Śródziemnego. Oglądając zdjęcie, zwróć uwagę na wzgórza, wznoszące się na wschodnim brzegu jeziora (wokół numeru 7). Również przeciwległy, zachodni brzeg jest okolony pagórkami i górami, co jeszcze bardziej uwydatnia, w jakim zagłębieniu leży to jezioro, mające około 20 kilometrów długości i do 12 kilometrów szerokości. Nad jego brzegami było dość miejsca na założenie wiosek, a nawet miast, na przykład Tyberiady (numer 2). Przypomnij sobie, jak tłumy ludzi z tego miasta przeprawiały się łodziami na drugą stronę jeziora, gdzie Jezus w cudowny sposób nakarmił 5000 osób (Jana 6:1, 10, 17, 23).

ujście Jordanu

Posuwając się wzdłuż linii brzegowej na północ od Tyberiady, mijasz żyzną krainę Genezaret (numer 3). To tutaj Jezus wygłosił Kazanie na Górze, a prawdopodobnie na pobliskim brzegu powołał Piotra i trzech innych apostołów, by stali się „rybakami ludzi”, jak to widać ilustracji obok (Mateusza 4:18-22).

W trakcie dalszej podróży przybywasz do Kafarnaum (numer 4), które było poniekąd ośrodkiem działalności Jezusa, a nawet zyskało miano ‘jego miasta’ (Mateusza 4:13-17; 9:1, 9-11; Łukasza 4:16, 23, 31, 38-41). Kontynuując wędrówkę dookoła jeziora, w kierunku wschodnim, przekraczasz ujście górnego odcinka Jordanu (numer 5 i zdjęcie obok). Potem docierasz do Betsaidy (numer 6).

Odwiedzenie nawet tych nielicznych miejsc pozwala się zorientować, że dzięki poznaniu okolic Jeziora Galilejskiego znacznie łatwiej jest zrozumieć relacje biblijne oraz wyobrazić sobie opisane w nich wydarzenia. Kiedy Jezus nakarmił w pobliżu Betsaidy 5000 osób i tłum próbował obwołać go królem, polecił apostołom przeprawić się do Kafarnaum. W czasie tej podróży niespodziewanie zerwał się od gór gwałtowny wiatr, który rozkołysał jezioro, wprawiając apostołów w przerażenie. Ale Jezus przyszedł do nich po wodzie i uciszył burzę, dzięki temu mogli bezpiecznie dotrzeć na ląd pobliżu Genezaret (Mateusza 14:13). Z kolei ci, którzy przybyli z Tyberiady, ponownie udali się do Kafarnaum (Jana 6:15, 23-24).

Posuwając się dalej wzdłuż wschodniego brzegu jeziora, przemierzasz okolicę, określaną prawdopodobnie mianem „krainy Gadareńczyków [lub Gerazeńczyków]”. Zapewne przypominasz sobie, że właśnie tam Jezus wypędził demony z dwóch mężczyzn. Owe bezwzględne złe duchy weszły w wielką trzodę świń, która rzuciła się z urwiska do jeziora. Potem jeden z tych mężczyzn dawał świadectwo w pobliskich miastach Dekapolu, których ludność mówiła po grecku. Jezus dotarł tu łodzią przez Jezioro Galilejskie i w ten sam sposób opuścił ten teren (Mateusza 8:28 do 9:1; Marka 5:1-21).

jezioro Galilejskie, czyli KINERET

Zanim zakończysz swą wycieczkę na południowym krańcu jeziora, przejdziesz opodal miejsca, gdzie duża rzeka (Jarmuk) wpada do dolnego Jordanu, dostarczając mu znacznych ilości wody. Biblia nie precyzuje, w którym miejscu nad Jeziorem Galilejskim rozegrały się pewne wydarzenia — na przykład, gdzie zmartwychwstały Jezus ukazał się Piotrowi oraz innym apostołom, zajętym wówczas łowieniem ryb. Może było to w pobliżu Kafarnaum? W każdym razie, dzięki poznaniu okolic tego ważnego jeziora, na pewno będzie ci łatwiej to sobie wyobrazić.

topStrażnica nr 21, z 1 listopada 1993