Wysuń menu główne / MAIN MENU «•» wysuń / schowaj MENU
uStronie INDEX
Strona zgodna z najnowszą normą XHTML 1.1.: uStronie :. Spis artykułów / CONTENT
forum | chat | księga gości
INDEX Biblia Artykuły Hebrajski

Ararat — miejsce lądowania arki Noego

STATYSTYKA
Wielki Ararat: 5.165 m n.p.m.
Mały Ararat: 3.896 m n.p.m.
Długość masywu: 100 km
Powierzchnia: 1.000 km2
Ararat

NAZWA „ARARAT” kojarzy się zazwyczaj z Wielkim Araratem — najwyższym szczytem dzisiejszej Turcji, mierzącym 5.165 metrów. Ściśle rzecz biorąc, górski masyw Ararat, leżący w północno-wschodniej części tego kraju, między miejscowościami Dogubayazit a Igdir, wieńczą dwa wierzchołki: wspomniany już Wielki Ararat (tur. Buyuk Adri Dagi) i Mały Ararat (tur. Kucuk Agri Dagi). Tworzą one razem ogromną, dwudzielną górę.

Obiektem zainteresowania biblistów, geologów i poszukiwaczy przygód z całego świata jest jednak głównie Wielki Ararat. Od dawna opowiada sie historię, która się tam wydarzyła. Na nim, bowiem, osiadła w czasie potopu Arka Noego.

Latem, kiedy lodowce zaczynają topnieć, nie tylko alpiniści o bujnej wyobraźni donosza o znalezieniu pozostałości legendarnego koraba. Niektóre znane osobistości twierdzą to samo. Np. amerykański kosmonauta, James Irwin, który w 1971 roku okrążył Ziemię w statku kosmicznym Apollo 15, utrzymywał, iż z kosmosu dostrzegł fragmenty Arki Noego. Jednak liczne ekspedycje, którymi później ów Amerykanin kierował, nie potwierdziły jego rewelacji.

Z nadzieją dokonania niezwykłego odkrycia, co roku wspina się na Ararat ponad tysiąc śmiałków — głównie poszukiwaczy przygód, ale też i renomowanych naukowców.

Olbrzym na wschodzie

Wędrowiec, który zniesie trudy wielodniowej wspinaczki, przekona się, jakie skarby kryje na swym wierzchołku najwyższa góra Turcji.

Ararat

KTO zamierza wspiąc się na wielki masyw wygasłych wulkanów na pograniczu turecko-armeńsko-irańskim, nie powinien robić tego na własną rękę. Wspinaczka na Ararat uchodzi wprawdzie za stosunkowo łatwą, wymaga jednak bardzo dobrej kondycji fizycznej. Z tego też względu, jak również z uwagi na fakt, że w okolicach grasuja ostatnio bandy złodziei, okradających zagranicznych turystów, nalezy skorzystać z usług koncesjonowanego przewodnika.

W miejscowościach Dogubayazit oraz Igdir znajdują się schroniska dla alpinistów. Bodaj najpopularniejszym z nich jest hotel Isfahan, w którym spotykają się wszyscy miłośnicy Araratu. Ma tam tez swoją siedzibę „Agri Dagcilik Turizm Seyahat Acentesi” — agencja turystyczna, która organizuje jednodniowe wypady na Wielki i Mały Ararat. Kto jest gotów spędzić w górach kilka nocy, może także wykupić wielodniową wycieczkę na sam szczyt. Warto też odwiedzić, dysponujące profesjonalnym personelem, prywatne biura turystyczne, które oferują swe usługi po korzystnych cenach.

Uczestnicy typowej czterodniowej wycieczki, po pierwszych ośmiu-dziewięciu godzinach wędrówki, docierają do leżącego na wysokości 3.200 metrów obozowiska Ibrahim Karo. Aby się zaaklimatyzować, spędzają tam noc. Następnego dnia, po dziewięciogodzinnym marszu, przybywają do drugiego obozowiska, odległego już tylko o kilka godzin drogi od wierzchołka.

Podczas tego rodzaju wypraw, bagaż transportuje się zazwyczaj na grzbiecie osłów, niemniej jednak ich uczestnicy winni odznaczac się dobrym zdrowiem. Tym którzy wola wybrac się w teren u podnóża góry, agencja Asur Tous oferuje za 8 € jednodniową wycieczkę, podczas której można zwiedzić okolice Araratu, aż po granice z Iranem.


mapa
CO WARTO WIEDZIEĆ
  1. Kurdowie, bliskowschodnia ludność góralska, od pokoleń walczą o polityczną niezależność. Na obszarze wokół Araratu od lat dochodzi do krwawych starć między Turkami a bojownikami kurdyjskimi.
  2. Przed pierwszą wojną światową przez wierzchołek Araratu biegła granica między Rosją a Turcją. Dopiero w 1920 roku cały masyw znalazł się w granicach tej ostatniej.
  3. Wulkan na wierzchołku Araratu, uchodzący obecnie za wygasły, po raz ostatni wybuchł w 1840 roku. Trzęsienie ziemi, wywołane eksplozją całkowicie zniszczyło wioskę, która lezała na zboczu masywu.

topPrzebudźcie się! nr 6, z 22 marca 2000