Wysuń menu główne / MAIN MENU «•» wysuń / schowaj MENU
uStronie INDEX
Strona zgodna z najnowszą normą XHTML 1.1.: uStronie :. Spis artykułów / CONTENT
forum | chat | księga gości
INDEX Biblia Artykuły Hebrajski

Zatoka AKABA — perspektywy rozwoju turystyki

STATYSTYKA
Powierzchnia: 3150 km2
Długość: 185 km
Największa głębokość: 1828 m
CO WARTO ZOBACZYĆ
Obserwatorium Podwodne, klasztor św. Katarzyny, rezerwat przyrody Hai Bar, źródła Ein Netafim, rafy koralowe
KLIMAT
Zwrotnikowy suchy. Średnia temperatura w styczniu + 15°C, w lipcu +33°C. Suma opadów rocznych: 42 mm.
GOSPODARKA
Rybołówstwo
Uzdatnianie wody morskiej
Badania naukowe
Turystyka
W SKRÓCIE
Państwa nad zatoką Akaba: Egipt, Izrael, Jordania, Arabia Saudyjska
Języki: arabski, hebrajski, angielski
Religie: judaizm, islam, chrześcijaństwo
Największe miasta: Al Akaba, Elat, Taba
Port lotniczy: Elat
Projekt trzech krajów znad Morza Czerwonego.

Na początku XXI wieku we współpracy Izraela, Egiptu i Jordanii ma powstać nad zatoką Akaba ośrodek kąpieliskowy, w skład którego wejdą miasta: Ejlat, Taba i Al Akaba.
Akaba Zatoka Akaba stanowi północną odnogę Morza Czerwonego. Rozciąga się między masywem Synaju a terytorium Arabii Saudyjskiej. To jeden z ulubionych celów amatorów sportów wodnych.

ZATOKA AKABA jest najszersza na wysokości miejscowości Maqna. Ten rów tektoniczny zmierza (zwężając się jednocześnie) na północny wschód, w kierunku Morza Martwego. Największą głębię na całej długości notuje się w części środkowej, gdzie sięga ona 1 828 metrów poniżej poziomu morza. Rów ten powstał w czasach, kiedy Morze Czerwone zaczęło otwierać się na południe. W rzeźbie terenu tworzyły się wtedy zarówno proste, jednostajne linie, jak i formy bardzo urozmaicone. Najwyższe wzniesienia nad zatoką znajdują się w pobliżu wody, jak choćby Gabal Marshah (1720 m) po stronie arabskiej, oddalony o około 15 kilometrów od wybrzeża, czy Umm Isheirat (1076 m) po stronie egipskiej, w odległości niespełna 5 kilometrów od morza.

Dzięki gorącym źródłom i niewielkim pływom, u wybrzeży zatoki Akaba utworzyły się, zwłaszcza po stronie egipskiej, wspaniałe rafy koralowe. W Arabii Saudyjskiej rozciągają się natomiast jak okiem sięgnąć przepiękne piaszczyste plaże.

Akaba Rafy koralowe o niezwykłych kształtach i kolorach, to prawdziwy raj dla miłośników nurkowania.

W zatoce żyje ponad tysiąc gatunków ryb o fantastycznych kolorach i kształtach, których obserwacja dostarcz nurkom i płetwonurkom wyjątkowych przeżyć. Ten swoisty potencjał przyrody pragnie wykorzystać na szerszą skalę Izrael, planując — w porozumieniu z Egiptem i Jordanią — otwarcie na północnym krańcu zatoki Akaba międzynarodowego kąpieliska (Ejlat-Taba-Al Akaba). Współpraca ta ma powiązać plaże po obu stronach zatoki ze znakomitą infrastrukturą Ejlatu (gastronomia, centra handlowe, życie nocne).

Sam Elat wsławił się już znacznie wcześniej: w marcu 1949 roku tę jordańską jeszcze miejscowość zdobyły, w ramach błyskawicznej akcji, oddziały izraelskie. Ponieważ żołnierze zapomnieli własnej flagi, namalowali Gwiazdę Dawida na prześcieradle i wywiesili je na maszcie.

Obecnie miasto rozrosło się w nadmorską metropolię: do plaż przylega City ze sklepami, barami, kawiarniami i dyskotekami; część wschodnią zajmują obiekty hotelowe, a na południu rozciąga się wizytówka Ejlatu — Coral Beach Areal.

Projekt badawczy w zatoce Akaba

Przystępując do realizowanego w zatoce Akaba projektu badania głębin morskich, niemieckie Ministerstwo Oświaty, Wiedzy, Badań i Technologii wyasygnowało kwotę 7,2 miliona marek.

W ramach realizacji tego projektu, po raz pierwszy doszło do współpracy oceanologów egipskich, izraelskich, palestyńskich i niemieckich. Wspierając projekt finansowo, nasi zachodni sąsiedzi pragną przyczynić się do intensyfikacji procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie.

Akaba Od czasu podpisania układu pokojowego między Egiptem i Izraelem, nad zatoką Akaba powstaje coraz więcej eleganckich i luksusowych hoteli.

Koordynację wielotorowych zadań przejął Ośrodek Ekologii Mórz Tropikalnych (ZMT) w Bremie. Głównym celem naukowców jest stwierdzenie, w jakim stopniu rozwijająca się turystyka stanowi zagrożenie dla świata podwodnego. Wprawdzie Morze Czerwone o powierzchni 450 tysięcy kilometrów kwadratowych to zaledwie 0,1 procent ogółu powierzchni mórz i oceanów, ale stanowi ono zamknięty i jak dotąd tylko po części zbadany system ekologiczny.

Jedną z gałęzi badań poświęcono kwestiom produktywności glonów. Poza tym naukowcy pragną znaleźć odpowiedź na pytanie, jak zmiany klimatyczne na przestrzeni ostatnich stu lat wpłynęły na strukturę i właściwości korali. W miarę upływu czasu planuje się włączenie do projektu także specjalistów z Jordanii i Arabii Saudyjskiej.

W 1975 roku, między izraelskim Ejlatem a egipską Tabą uruchomiono Obserwatorium Podwodne, z którego można bezpiecznie oglądać fascynujące życie wokół raf koralowych: rekiny żółwie morskie, koniki morskie oraz jadowite ryby-skorpiony To olbrzymie akwarium znajduje się 4,5 metra pod poziomem morza. Na bieżąco następuje w nim wymiana wody dzięki której zwierzętom dostarcza się świeży plankton.

topAkaba
Akaba
CO TRZEBA WIEDZIEĆ
  1. W latach 1952-1999 władcą Królestwa Jordanii był Husajn ibn Talal. Sezony zimowe spędzał w swej rezydencji w Akabie.
  2. Klasztor św. Katarzyny zbudowano na półwyspie Synaj, w dolinie między Górą Mojżesza i Górą św. Katarzyny, na wysokości 1.528 metrów. Ten interesujący labirynt architektoniczny powstał w miejscu, gdzie, jak mówi Biblia, Bóg przemówił do Mojżesza z krzewu gorejącego.
  3. Izrael opanował półwysep Synaj podczas wojny sześciodniowej w 1967 roku, a oddał go Egiptowi 15 lat później. Od tego czasu gwałtownie rozwinęła się turystyka, przynosząc gospodarce egipskiej znaczne zyski.
  4. Nieopodal izraelskiego miasta Ejlat znajduje się stacja ornitologiczna International Birdwatching Center. Można w niej obserwować ponad 400 gatunków ptaków.