Wysuń menu główne / MAIN MENU «•» wysuń / schowaj MENU
uStronie INDEX
Strona zgodna z najnowszą normą XHTML 1.1.: uStronie :. Spis artykułów / CONTENT
forum | chat | księga gości
INDEX Biblia Artykuły Hebrajski

Co zrobić, by pobyt za granicą był udany?

zagranica „Jedyne, czego pragnęłam, po wyjściu z samolotu, to wrócić do domu! (…) Straciłam cały zapał do poszukiwania przygód i całą radość z odkrywania nowych rzeczy. Krótko mówiąc — tęskniłam za domem tak bardzo, jak jeszcze nigdy”

NIEPRZYJEMNE jest znaleźć się zupełnie samemu w obcym kraju. Jednak wielu młodych decyduje się spędzić jakiś czas za granicą. Niektórzy pragną zdobyć tam wykształcenie lub określone kwalifikacje. Inni chcą się nauczyć języka albo po prostu zarobić trochę pieniędzy. A jeszcze inni przeprowadzają się, z powodu ich gorliwej działalności, np. społeczno-religijnej.

Zakładamy, że przebywasz za granicą z uzasadnionych przyczyn i uwzględniłeś swe potrzeby i cele duchowe. Co więc mógłbyś/mogłabyś zrobić, by twój pobyt tam był udany?

Bądź gotowy się przystosować

Przede wszystkim musisz być gotowy przystosować się do nowych warunków. Nie koniecznie musi oznaczać to porzucenia swoich zainteresowań. Na ogół w grę wchodzi przywyknięcie do innego jedzenia, zapoznanie się z zasadami dobrego wychowania w danym kraju albo wypróbowanie odmiennych sposobów wykonywania czegoś. Nowe zwyczaje mogą się bardzo różnić od tego, co znasz z rodzinnych stron. Warto jednak zastosować się do rady Jezusa, by 'przestać osądzać' (Mateusza 7:1). Przecież nikt nie ma prawa uważać, że jakaś narodowość czy kultura jest lepsza od pozostałych (Dzieje 17:26). Tak jak ludzie starsi powinni unikać niekorzystnych porównań między młodzieżą z czasów dawniejszych i obecnych, tak młodzi za granicą nie powinni krytycznie oceniać obcego kraju w porównaniu z własnym (Kaznodziei 7:10). Skup się na pozytywnych cechach, którymi dane państwo i kultura się odznaczają. Ponadto, im prędzej nauczysz się miejscowego języka, tym szybciej poczujesz się jak w domu.

Znany ze swych podróży, biblijny apostoł Paweł, umiał się przystosowywać do różnych kultur, gdy pracował jako misjonarz, ponieważ był gotowy ‘stać się wszystkim dla ludzi wszelkiego pokroju’ (1 Koryntian 9:22). Podobne nastawienie może pomóc tobie w przyzwyczajeniu się do nowego kraju. Adrianne, która w zamian za mieszkanie i wyżywienie, opiekuje się domem pewnej rodziny w Niemczech, wyjaśnia: „Muszę być elastyczna, bo przecież nie mogę oczekiwać, że to inni dostosują się do mnie”.

zagranica
Środki ostrożności
• Paszport, pieniądze i bilet powrotny trzymaj w bezpiecznym miejscu.
• Zrób kopie paszportu, zezwolenia na wjazd do kraju lub wizy, biletu powrotnego i innych ważnych dokumentów. Jedną kopię trzymaj u siebie, a drugą zostaw w domu, rodzinie bądź przyjaciołom.
• Zawsze noś przy sobie numery telefonu do rodziny lub zaufanych znajomych w twoim kraju.
• Naucz się przynajmniej podstawowych słów i zwrotów w języku używanym w kraju, do którego wyjeżdżasz.
• Przed wyjazdem poddaj się badaniom lekarskim. Upewnij się, że masz wystarczający zapas potrzebnych leków.

Tęsknota za domem

To naturalne, że przez pierwsze tygodnie, będzie ci dokuczać smutek i tęsknota za domem. Sprawozdanie biblijne mówi, że Jakub ‘bardzo tęsknił za domem swego ojca’ nawet wtedy, gdy przebywał w obcym kraju już ponad 20 lat! (Rodzaju 31:30). Nic więc dziwnego, że czasami sobie popłaczesz. Jednakże nieustanne rozmyślanie o tym, co zostawiłeś, będzie tylko nasilać przygnębienie (Liczb 11:4-5). Aby je rozproszyć, najlepiej pracować nad przyzwyczajeniem się do nowego otoczenia i rozkładu zajęć. Chociaż dobrze jest pisać listy i dzwonić do rodziny, zbyt częste kontakty mogą przeszkadzać w przywyknięciu do obecnej sytuacji.

Mądrze jest utrwalić wcześniej na piśmie takie ważne kwestie, jak godziny pracy, dni wolne oraz wysokość pensji. Może ci to później zaoszczędzić przykrości.

Rozwiązywanie trudności

Mimo twych najlepszych chęci, czasami mogą się wyłaniać trudności. Na przykład właściciele zajmowanego przez ciebie lokum zażądają, byś opuścił ich dom.

Niekiedy problemów nie uda się rozwiązać bez zwrócenia się do kogoś o pomoc. Gdy na przykład popadniesz w kłopoty finansowe albo zachorujesz, możesz się obawiać, że jeśli powiadomisz rodzinę, będą chcieli zabrać cię do domu. Poza tym rodzina jest daleko i niekoniecznie muszą wiedzieć, jak w takiej sytuacji radzić sobie w obcym kraju.

Powrót do domu

Mimo trudności, pobyt za granicą może być satysfakcjonującym przeżyciem. Rzecz jasna nadejdzie taka chwila, kiedy będziesz musiał wrócić do domu. Nieraz, po dłuższym pobycie za granicą, tak przyzwyczaisz się do nowego miejsca, że ciężko będzie ci powrócić do rodzinnego kraju.

Po powrocie nie oczekuj, że skoro przybyłeś z zagranicy z nowymi poglądami, przyjaciele i krewni nagle zmienią swe przyzwyczajenia. Nie drażnij ich też ciągłymi uwagami, jak coś się robi w kraju, w którym byłeś. Oczywiście chciałbyś wszystkim opowiedzieć o swych przeżyciach, ale nie denerwuj się, gdy nie każdy będzie podzielał twój entuzjazm.

Naturalnie decyzję o wyjeździe na pewien czas za granicę trzeba poważnie przemyśleć. Jeżeli uznasz, że masz uzasadnione powody, by wyjechać, przygotuj się na ewentualne trudności. Jak w wypadku każdej ważnej decyzji życiowej najpierw się zastanów, czy zdołasz stawić czoła wszystkim jej konsekwencjom (Łukasza 14:28-30).

topPrzebudźcie się!, nr 14 z 22 lipca 2000