Wysuń menu główne / MAIN MENU «•» wysuń / schowaj MENU
uStronie INDEX
Strona zgodna z najnowszą normą XHTML 1.1.: uStronie :. Spis artykułów / CONTENT
forum | chat | księga gości
INDEX Biblia Artykuły Hebrajski

Przepiękne WEŁTAWITY

Wełtawity Wełtawity

Co ci przychodzi na myśl, gdy słyszysz słowo „wełtawit”? W niektórych językach kojarzy się ono z czymś, co pochodzi znad środkowoeuropejskiej rzeki Wełtawy. A może pomyślisz o rzadkim i pięknym kamieniu.

Wełtawity, znane też jako mołdawity, to zielone bryłki szkliwa. Znaleźć je można na południu Czech wzdłuż Wełtawy. Należą do tektytów, których nazwa wywodzi się z greckiego tektos, co znaczy „dający się topić”. Encyclopædia Britannica wyjaśnia: „Z powodu nieznanego, być może pozaziemskiego pochodzenia tektytów przez większą część XX wieku poddawano je dokładnym analizom. Obecnie uważa się jednak, że powstały ze stopionych i gwałtownie oziębionych ziemskich skał osadowych, które odparowały w chwili zderzenia się wielkich meteorów, komet lub asteroid z powierzchnią Ziemi”.

Tektyty występują na każdym kontynencie oprócz Antarktydy i Ameryki Południowej. Ponieważ wyróżnia je tak wyjątkowe pochodzenie, niektórzy mogliby uznać, że mają one tajemną kosmiczną moc i mogą uzdrawiać. Prawda jest jednak taka, że wełtawity, choć niezwykle piękne i urzekające, są tylko kamieniami.

Te rzadko spotykane bryłki mają głęboką zieloną barwę. W przeciwieństwie do innych tektytów nadają się do wyrobu zachwycającej biżuterii. Zwiedzający Muzeum Narodowe w Pradze mogą zobaczyć je na ekspozycjach minerałów.

Wełtawity

Biblia przypomina: „Do Jehowy należy ziemia i to, co ją napełnia” (Psalm 24:1). Słowa te odnoszą się również do wszelkich kamieni szlachetnych. Możesz o tym pomyśleć, jeśli kiedyś będziesz miał okazję podziwiać przepiękne wełtawity!

topPrzebudźcie się!, nr 7 z 8 kwietnia 2004