Wysuń menu główne / MAIN MENU «•» wysuń / schowaj MENU
uStronie INDEX
Strona zgodna z najnowszą normą XHTML 1.1.: uStronie :. Spis artykułów / CONTENT
forum | chat | księga gości
INDEX Biblia Artykuły Hebrajski

HANBOK — koreański strój narodowy

HANBOK

DLA Koreańczyków ubranie to coś więcej niż okrycie ciała. Dowodzi tego tradycyjny koreański strój — hanbok.

Oryginalny fason

Na hanbok składają się króciutka bluzeczka i długa spódnica, które mają nietypowe proporcje.[*] Bywa, że spódnica jest nawet cztery razy dłuższa niż górna część stroju. Dzięki temu nawet niska kobieta wydaje się wyższa.

* [Strój ten występuje w wersji męskiej i damskiej. W tym artykule omawiany jest strój kobiecy.]

Hanbok ma łagodną linię i prosty krój. Rękawy rozszerzają się niczym skrzydła, a rozkloszowana spódnica sięga ziemi. Dodatkowy akcent stanowi oryginalna kokarda zawiązana z przodu na wysokości biustu, której końce zwisają niemal do kostek. Niejeden hanbok zdobią również piękne hafty geometryczne i kwiatowe — wokół dekoltu, na mankietach, a także na spódnicy. Proporcje, linie i kolory czynią z niego niezwykle elegancki strój!

Praktyczny i wygodny

Hanbok jest nie tylko gustowny, ale też praktyczny. Ponieważ zazwyczaj szyje się go z tkanin naturalnych, może być noszony przez cały rok. Choć zakrywa większość ciała, przewiewne materiały wykonane z włókien roślinnych, takich jak ramia czy konopie, nawet latem zapewniają komfort noszenia. Inne tkaniny zatrzymują ciepło i sprawdzają się świetnie zimą.

Koreański strój jest również bardzo wygodny. Nie zadecydowała o tym moda, lecz konieczność. Otóż przed wiekami w tym rejonie powszechnie jeżdżono konno, więc okazało się, że potrzebne jest odpowiednie ubranie. W magazynie Culture & I napisano: „Strój ten powstał z myślą o zimnym klimacie oraz obyczajach koczowniczych ludów zajmujących się łowiectwem”. Rzecz jasna ubranie do jazdy konnej nie mogło krępować ruchów. Współcześni Koreańczycy, którzy cenią sobie wygodę zapewnianą przez hanbok, mogą więc być wdzięczni swoim przodkom!

HANBOK

Inną ciekawostką jest tradycyjna symbolika kolorów. W dawnych czasach przedstawiciele klasy rządzącej ubierali się barwnie, chłopi zaś zazwyczaj na biało. Panny wyróżniał strój żółto-czerwony. Hanbok mężatki świadczył o pozycji społecznej jej męża. Obecnie panuje zwyczaj, że na ślub matka panny młodej zakłada strój różowy, a matka pana młodego — niebieski. Dzięki temu łatwo je rozpoznać!

Współczesny hanbok

Po wojnie koreańskiej (1950-1953) postanowiono iść z postępem. W rezultacie w latach siedemdziesiątych hanbok wyszedł z mody; wyparły go ubrania w stylu zachodnim. Tak więc strój noszony niegdyś na co dzień odszedł do lamusa, skąd wyciągano go tylko na szczególne okazje, takie jak śluby czy święta.

Jednak ostatnimi czasy hanbok wraca do łask. Chcąc go upowszechnić, w roku 1996 każdą pierwszą sobotę miesiąca ogłoszono „dniem hanboka”. Producenci odzieży wprowadzili na rynek nowe modele, zaprojektowane głównie z myślą o młodzieży. Współczesny hanbok spotkał się z ciepłym przyjęciem, co pokazuje, że człowiek ma potrzebę wracać do korzeni. W czasach, gdy sporo najnowszych trendów kładzie nacisk na zmysłowość, hanbok jest przykładem stroju efektownego, a zarazem skromnego (1 Tymoteusza 2:9).

topPrzebudźcie się!, nr 21 z 8 listopada 2004